Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Wystawa: Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje w Galerii Zachęta!

Warszawska Zachęta zaprasza na wernisaż wystawy „Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje”. Wystawa przyjmuje za punkt wyjścia popularną w humanistyce kategorię afektów, które organizują jej przestrzeń emocjonalną.

Koncepcja wystawy przyjmuje, że afekty mają także swoje źródło w przedmiotach. Większość prac na wystawie najpierw działa, a potem znaczy; afektywne reakcje widzów mają nierzadko większe znaczenie niż rozumienie dzieł. Wśród nich silniejszym bodźcem jest instalacja Mariny Abramović Balkan Erotic Epic (2005), która narusza pewien porządek prezentacji erotyki człowieka, czy cielesność w filmie duetu Arca & Jesse Kanda.

Istotne dla koncepcji wystawy jest również przekonanie, że w odbiorze sztuki zachodzi wiele automatycznych procesów afektywnych związanych między innymi z niekontrolowanym wartościowaniem, które decyduje o odbiorze w kategoriach „lubię/nie lubię”. Badania wskazują na dużą rolę regulacyjną tych procesów, wpływających poza świadomością na nasze sądy i wybory.

wystawa warszawa

Wystawa prezentuje takie dzieła, które zdecydowanie przyciągają lub odpychają, wykraczają poza konwencjonalne i jednoznaczne obrazowanie, łatwe treści budzące przewidywalne reakcje.

Tytuł wystawy odsyła do Freudowskiej zasady przyjemności (w tłumaczeniu Roberta Reszke: zasada rozkoszy), którą kieruje się nieświadoma część osobowości — redukowania napięcia poprzez unikanie przykrości i doznanie przyjemności.

To właśnie w stanach afektywnych dają o sobie znać nieuświadomione popędy: erotyczny (Eros), niosący kreatywność, harmonię, seksualność, reprodukcję, przetrwanie, oraz popęd śmierci (Thanatos) odpowiedzialny za destrukcję, agresję, samozniszczenie.

Treść prac na wystawie rozpięta jest pomiędzy reprezentacją tych dwóch dążeń ciała i psychiki: od seksualnego i samozachowawczego, np. w monumentalnej instalacji Mariny Abramovic, po niszczycielskie i autodestrukcyjne, np. w pracach Taryn Simon, Aleksandry Ska, Petra Pavlenskiego czy Teresy Margolles.

wystawa zachęta

Wykraczają one poza zasadę przyjemności, badając możliwości doświadczania przyjemności/rozkoszy w różnych przejawach życia seksualnego oraz dotykając nieprzyjemnych, chętnie wypieranych przeżyć: bólu, cierpienia, traumy, masochizmu — tam, gdzie popęd życia łączy się z popędem śmierci.

Dotyczy to dzieł wykraczających poza bezpieczną sztukę w funkcji piękna, która na ogół tworzy barierę w dostępie do zakazanych przyjemności, rozkoszy, fantazji czy mrocznego pola Thanatosa.

Wystawa skupia się na dziełach, które kwestionują formalne, emocjonalne, poznawcze, etyczne status quo. Jest rodzajem gry z widzem, polem, na którym spotyka się doświadczenie afektywne i psychoanalityczne z artystycznym, a dalej — z odbiorczym.

 

wernisaż: 8.05.2017
daty trwania wystawy: 9.05 – 2.07.2017

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia rozrywkowe w mieście Warszawa. Blog WaszaWawa to darmowa baza zawierająca nadchodzące wystawy w Warszawie. Sprawdź, jakie wystawy odbywają się w Warszawie, kiedy możesz wybrać się na oprowadzanie po wystawie. Bilety do muzeum oraz darmowe wystawy w WarszawieKina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi. Na blogu WaszaWawa opisuje miejsca które odwiedzam i przedstawiam tylko te do których naprawdę warto się wybrać.