Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

W dobie Covid-19 to szalenia ważna inicjatywa! Wesprzyj powstanie telemedycyny w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka!

K.I.D.S. już pod koniec 2019 roku ogłosiło start projektu mającego na celu wdrożenie telemedycyny w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD). Zaprezentowany wówczas interaktywny film ukazujący szpital widziany oczami lekarzy, rodziców i małej dziewczynki, której towarzyszy przyjaciel – wilk, poruszył wiele serc.

Dobór postaci czwartego bohatera nie był przypadkowy. Wilki to zwierzęta, które żyją w bliskich relacjach, chronią członków stada i pomagają sobie w potrzebie. Dziś, takimi wilkami są przede wszystkim pracownicy Ochrony Zdrowia, którzy mimo rozprzestrzeniającego się koronawirusa, każdego dnia walczą o zdrowie pacjentów, ale także ci, którzy wspierają ich w tym trudnym okresie. By dać lekarzom narzędzia oraz siłę, Fundacja K.I.D.S. zachęca do “dołączenia do stada” – wsparcia zbiórki na telemedycynę oraz w geście solidarności założenia maski – dla siebie i dla lekarzy.

#DołączDoStada K.I.D.S. – daj lekarzom siłę i narzędzia

K.I.D.S. chce wesprzeć pracowników Ochrony Zdrowia, z jednej strony dostarczając im innowacyjne narzędzia, z drugiej – dając siłę do walki. Właśnie dlatego ruszyła akcja #DołączDoStada. W serwisie PolakPotrafi.pl uruchomiono zbiórkę, której celem jest finansowanie Systemu Zdalnej Opieki dla Centrum Zdrowia Dziecka – rozwiązanie, dające poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i pracownikom medycznym.

Telemedycyna to metaforyczna “maska”, która chroni szpital przed koronawirusem. Dlatego każdy, kto wesprze cel K.I.D.S., “dołącza do stada”. Klub innowatorów Dziecięcych Szpitali, chcąc podziękować wszystkim za pomoc i zachęcić jeszcze szersze grono ludzi do przyłączenia się do akcji zaprojektowało własne maski, które dla Fundacji uszyła firma MADSIS (@Mad_Sis). Pierwsze z nich trafiły do lekarzy Centrum Zdrowia Dziecka. Każdy może także zamówić maskę dla siebie w sklepie online MadMask.pl. Dochód z ich sprzedaży zasili zbiórkę na telemedycynę – aż 40 zł z każdej maski.

K.I.D.S. przygotowało także cyfrową wersję, której “założenie” to znak solidarności z lekarzami. Wirtualne maski K.I.D.S. dostępne są w filtrach najpopularniejszych mediów społecznościowych tj. Instagram i Facebook. Można wyszukać je w galeriach filtrów po takich tagach jak: wilk, maska, kids, wolf, mask, fundacja.

System Zdalnej Opieki – maska dla pacjentów, dla lekarzy, dla szpitala

W momencie podejrzenia infekcji wirusem, w trakcie wizyty w szpitalu, istnieje możliwość zamknięcia całego obiektu, co spowoduje jeszcze większe ograniczenia w dostępie do i tak już przeciążonego zespołu medycznego. Co więcej, podopieczni Centrum Zdrowia Dziecka, z powodu chorób towarzyszących, znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zakażenia COVID-19, co nie zmienia faktu, że muszą pozostać pod stałą kontrolą lekarzy.

„Telemedycyna jest bardzo istotnym elementem w walce z koronawirusem. To rozwiązanie, które z jednej strony minimalizuje ryzyko zakażenia pacjenta i lekarza, a z drugiej pozwala kontynuować leczenie, pomimo ograniczonego dostępu do szpitali. Dzięki K.I.D.S. jesteśmy w stanie objąć taką opieką nawet 200 dzieci. To niezwykle ważny projekt. Dzięki niemu będziemy mogli dalej walczyć o zdrowie naszych pacjentów” – mówi dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

W związku z epidemią COVID-19 prace nad wdrożeniem rozwiązań telemedycznych nabrały rozpędu. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęli testowanie platformy do komunikacji z pacjentami. Fundacja K.I.D.S. już zaopatrzyła Centrum Zdrowia Dziecka w dodatkowe laptopy z bezpiecznym, szyfrowanym połączeniem do szpitalnego systemu informatycznego HIS (ang. Hospital Information System), co dodatkowo usprawnia pracę lekarzy, dając im łatwy podgląd historii choroby.

To dopiero początek innowacji, jakie planuje wdrożyć K.I.D.S.. W kolejnym etapie projektu specjaliści Fundacji planują wdrażanie rozwiązań telemedycznych do monitorowania stanu zdrowia dzieci w domach.

Zebranie większej kwoty pozwoli na objęcie zdalną opieką pacjentów wielu specjalizacji oraz włączenie do programu kolejnych szpitali.