Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

To będzie najlepszy thriller tej wiosny! Uciekaj w kinach od 22 kwietnia. Zobacz zwiastun!

Uciekaj to nowy film z wytwórni należącej do Jasona Bluma (to z niej pochodzą przebojowe serie „Naznaczony”, „Sinister”, „Paranormal Activity”). Wstrząsający thriller Uciekaj! to historia młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny – Rose Armitage (znana z serialu „Dziewczyny” Allisson Williams). Szybko orientuje się, że atmosfera domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Nie spodziewa się jednak, że powodem zaproszenia nie jest wyłącznie chęć poznania go przez rodziców Rose. Chris wierzy, że nerwowa atmosfera panująca w domu Armitage’ów wynika z przyczyn rasowych. Niedługo jednak odkryje zadziwiającą prawdę. Prawdę, jakiej nie mógł się spodziewać.

Magazyn „Variety” nazwał film „bombą krytyki społecznej”, „The Hollywood Reporter” „jednym z najlepszych thrillerów ostatnich lat”. Wkrótce po premierze film, co nie zdarza się właściwie nigdy, uzyskał 100 proc. pozytywnych opinii na portalu Rotten Tomatoes.

Film według scenariusza i w reżyserii Jordana Peele’a. Na ekranie zobaczymy m.in. Allison Williams, Bradleya Whitforda, Caleba Landry’ego Jonesa i Catherine Keener. Za produkcję odpowiadają Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele. Producenci wykonawczy: Raymond Mansfield, Couper Samuelson, Shaun Redick, Jeanette Volturno. Autorem zdjęć jest Toby Oliver.

Uciekaj

Publiczność kojarzy nazwisko Jordana Peele’a z zabawnym duetem Key i Peele z programu nadawanego przez Comedy Central oraz komedii „Keanu”. Niewielu wie, że prawdziwą miłością artysty jest nieco inny gatunek filmowy. W swym reżyserskim debiucie Peele daje nam się poznać jako twórca horroru. Co więcej, podkreśla, że obie te formy pochodzą z tego samego źródła – potrzeby eksploracji absurdalności człowieczeństwa. Jest zdania, że godzimy się z naszymi lękami i problemami, kiedy dotrzemy do ich trzewi, do samego środka, a katharsis przychodzi właśnie wtedy, gdy śmiejemy się do rozpuku lub boimy. Innymi słowy, potrafimy zapanować nad emocjami tylko wtedy, gdy czegoś doświadczymy. – Jestem tym, który wywołuje śmiech, ale też tym, który może przerażać. Jestem szczęśliwy, że mogłem użyć wszystkiego, czego nauczyłem się w komedii, kręcąc film w moim ukochanym gatunku – thrillerze/horrorze.

Peele nie byłby sobą, gdyby nie dodał do całości kontekstu społecznego. Tak powstał prowokacyjny thriller z domieszką humoru, rodzaj satyry połączonej z horrorem. Tłem tego wszystkiego jest obszerny komentarz na temat panującego w Stanach Zjednoczonych rasizmu. – To film, który odzwierciedla moje prawdziwe lęki, z którymi do tej pory się borykałem.

Główną postacią filmu jest Chris, młody czarnoskóry artysta-fotografik, którego związek z białą dziewczyną, Rose, przechodzi właśnie na nowy etap. Oboje są szczęśliwi, nadchodzi więc czas poznać rodziców Rose. Atmosfera, jaką Chris zastaje w ich posiadłości, jest napięta, co chłopak uznaje za kwestię różnicy kolorów skóry. W każdym razie tak myśli na początku. Kiedy odkrywa, że wielu czarnych zaginęło w okolicy, wpada w rodzaj paranoi. Wkrótce coś, co zaczyna się jako wypełnienie obowiązku poznania rodziców, doprowadza do szalonej, wstrząsającej, przerażającej konkluzji. – Mamy białą dziewczynę, która zabiera swojego czarnego chłopaka do domu rodziców. On ma wątpliwości, ona je rozwiewa, zapewniając, że nikt z jej rodziny nie będzie miał z tym problemu – opowiada Peele – I rzeczywiście, wszyscy przyjmują Chrisa serdecznie, a jednak coś unosi się w powietrzu, coś złowrogiego, niezrozumiałego.

Seria dziwnych wydarzeń, które pozornie łatwo wyjaśnić, sprawia, że Chris staje się podejrzliwy. Zauważa niecodziennie zachowującą się czarnoskórą służbę państwa Armitage’ów; kiedy jednak bierze udział w corocznym przyjęciu na cześć dziadka Rose, dochodzi do wniosku, że jego podejrzenia są słuszne, a w domu dzieją się dziwne rzeczy. – Sztuka polegała na tym, by utrzymać widza, możliwie najdłużej, w przekonaniu, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego – mówi Peele – Pierwszym, co alarmuje Chrisa, jest specyficzne zachowanie służby pracującej w posiadłości. Nigdy nie widział, by ktoś zachowywał się w podobny sposób.

Reżyserowi/scenarzyście zależało jednak, by bohater nie zachował się w sposób inny, niż mogliby zachować się widzowie. – Szczerze nie znoszę, kiedy w filmie, zwłaszcza w thrillerze, ktoś zachowuje się sztucznie. Kiedy na przykład oczywistym wydaje się sięgnięcie po telefon i wezwanie policji, a bohater tego nie robi, właściwie nie wiadomo dlaczego. Dlatego pozwoliłem Chrisowi być naturalną postacią, mądrą, bystrą, myślącą logicznie.

Największą siłą filmu jest prowokacja. – To film o wielu rzeczach – przekonuje Peele – O sposobie, w jaki Ameryka radzi sobie z problemem rasizmu, który uważa za demona. I w istocie – to potwór. Ale to także film o przywileju zaniedbania, który sprawia, że nie robiąc nic, pozwalamy, by działo się zło.

– Jordan to wyjątkowe połączenie kogoś obdarzonego wielkim talentem z umiejętnością współpracy – mówi o Peele’u legendarny producent Jason Blum – Oglądam wszystkie przerażające filmy i czytam każdy scenariusz, jaki dostaję. Nigdy jednak nie widziałem czegoś takiego. Podobnie jak Jordan uważam, że między komedią i horrorem jest wiele paralel, na oba gatunki publiczność reaguje fizycznie. Wyczucie tego, kiedy należy rozśmieszyć lub przestraszyć jest bardzo podobne. Przekonanie, z jakim mówił o „Uciekaj!” Jordan, sprawiło, że uruchomiliśmy maszynę twórczą. Ten film sprawia, że przez nasze ciała przechodzi dreszcz, ma wszystko, co powinno przerażać podczas oglądania horroru, ale ma jeszcze coś. Opowiada o nas, o naszym świecie, o naszych postawach. Jordan rzuca światło na kwestię rasy, nie obawiając się nawet groteski. Co więcej, idąc do kina na horror czy thriller mamy pewne oczekiwania, ten film burzy stereotypowy odbiór.

Sean McKitrick, producent: – Praca nad tym filmem to jedno z najbardziej niezwykłych doświadczeń mojego życia. Jordan nie przestaje pracować, ale najważniejsze, że ma dokładną wizję tego, co chce przedstawić.

CHRIS I ROSE

Centralną postacią filmu jest Chris Washington, zakochany w Rose młody fotograf. Jest bardzo inteligentny, kiedyś przeszedł traumę, swój ból wyraża przez sztukę.

Peele’owi zależało, by aktor, który wcieli się w tę postać potrafił wyrazić przed kamerą zmieszanie, lęk przed przyjęciem go przez białą rodzinę. – Stresuje go, że Rose nie powiedziała rodzicom o tym, że Chris jest czarny. Spodziewa się, że sytuacja będzie dziwna, niezręczna. Owszem, jest zakochany, ale też jego umysł jest otwarty, myśli logicznie – opowiada Peele.

Wszystkie te cechy uosabiał według twórców brytyjski aktor Daniel Kaluuya. – On jest gwiazdą totalną – chwali młodego aktora Peele – Ma niezwykłą umiejętność zaistnienia na ekranie w odpowiednim, właściwym momencie. Uważam, że jego role w filmach „Siccario” i serialu „Czarne lustro” są kluczowe dla tych obrazów.

Chris decyduje, że powinien zaufać instynktowi, wsłuchać się w to wszystko, co wydaje mu się dziwne w domu Armitage’ów. Zwłaszcza zachowanie matki Rose – Missy, psychiatry. – Chris widzi, że Missy jest „intensywna” – mówi aktor – że jest kimś bardzo bezpośrednim, wiedzącym, czego chce i osiągającym to bez wysiłku. Aż którejś nocy odkrywa, że znajduje się zahipnotyzowany w gabinecie Missy.

– Ogromną część tego filmu stanowi antycypacja tego, co może się stać – kontynuuje Kaluuya – Chris spostrzega, że podczas dorocznego przyjęcia na cześć dziadków Rose czegoś brakuje, coś się nie zgadza. Wyczuwa w tym towarzystwie podszept rasistowski. Czuje, że nie pasuje do tych ludzi, że powinien opuścić towarzystwo.

Postać Rose wydaje się kimś idealnym, idealną dziewczyną z sąsiedztwa. – Zależało mi, by widz nie zapominał, że ogląda także love story – mówi Peele – Kibicujemy tej parze. Rose nie rozumie obaw Chrisa, ale stara się być wsparciem, kimś bliskim. To taka fajna, bystra, zabawna dziewczyna.

W postać Rose wciela się znana z serialu „Dziewczyny” Allison Williams.

– Od dawna przyjaźnię się z Allison – mówi Jason Blum – Ucieszyłem się więc z możliwości współpracy. A ona naprawdę zrobiła coś fantastycznego.

– Rose to dziewczyna z sąsiedztwa – opowiada Sean McKittrick – Ona rzeczywiście wydaje się dostrzegać niepewność Chrisa, ale wspiera go, nie wierzy, że jej rodzice mogliby mieć coś przeciw czarnemu chłopakowi. Wierzymy, że zawsze jest po jego stronie. I że naprawdę go kocha.

– Jest rozdarta między rodzinę i Chrisa – opowiada Williams – ale ostatecznie zawsze stoi przy nim, jest mu po prostu oddana.

– Allison Williams jako pierwsza weszła została wybrana do tej roli – mówi McKittrick – To niezwykle utalentowana aktorka. Wraz z Danielem są rdzeniem tego filmu.

 

Kino – Masz ochotę wybrać się do kina na film? Kochasz multipleks czy wolisz kino niszowe? WaszaWawa.pl to idealny blog dla Ciebie i Twoich znajomych. Dzięki WaszaWawa.pl poznasz bieżący repertuar kin. Dowiesz się o nowościach filmowych oraz w jakim kinie grają Twój film. Blog WaszaWawa publikuje informacje o nowościach filmowych, premierach Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie i kiedy Twój film wchodzi do kin. Zdobędziesz bilety do kina, jako pierwszy zobaczysz najnowszy trailer filmu i dowiesz się o ciekawych wydarzeniach filmowych w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat filmów w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Jakie kina w Warszawie grają teraz Twój film? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy.