Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

molesta

Ten dokument powinien zobaczyć każdy każdy fan Molesty! „Skandal” za chwilę w kinach!

„Skandal” to film o przyjaciołach z warszawskich blokowisk, którzy w drugiej połowie lat 90-tych, chcąc tworzyć polski rap, zakładają grupę Mistic Molesta i nagrywają swoją pierwszą płytę: „Skandal”.

Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada skład Mistic Molesta, jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, robić bity i… dobrze się bawić.

Na ich pierwszą płytę – „Skandal” – nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi kodeksem wartości, wzorcami postępowania. Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na rynku muzycznym i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie? Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś więcej, niż rodzina.

Płyta ta wyznaczyła kanon polskiego hip-hopu, wpływając na naszą modę i język. Wyznaczyła też kodeks moralnych przykazań, na których przez lata opierał się przekaz polskiego hip-hop’u. „Skandal” jest dziś dokumentalnym zapisem tamtych czasów oraz stanu ducha ówczesnego pokolenia młodych Polaków. Jak dawni buntownicy swego pokolenia, dają sobie radę dzisiaj na wolnym rynku i w dorosłym życiu? Czy ich legenda uległa korozji? Co pozostało z ideowego testamentu „Skandalu” i całego pokolenia?

 

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Paduch
Zdjęcia: Bartosz Bieniek
Producenci: Maciek Ostatek, Kacper Jaroszyński
Montaż: Miłosz Janiec
Produkcja: Fundacja Raban!
Koprodukcja: Telewizja Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, m.st. Warszawa
Rok produkcji: 2020