Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

teatr żydowski co w warszawie warszawa

Teatr Żydowski z komedią muzyczną. Chumesz lider w Synagodze Nożyków

W dniach 15, 16 i 17 maja Teatr Żydowski zaprasza na pierwsze, po marcowej premierze, pokazy spektaklu Chumesz lider w reżyserii Andreia Munteanu. To muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, na podstawie wierszy Icyka Mangera, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny.

Za kierownictwo muzyczne odpowiada Hadrian Filip Tabęcki, a magiczne kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka. Spektakl w języku jidysz wystawiany jest w miejscu nietypowym, bo w czynnej Synagodze im. Nożyków.

teatr żydowski bilety warszawa

Teatr Żydowski kontynuuje podróż w bogaty świat tradycji jidysz. Tym razem przewodnikiem będzie Icyk Manger i jego zbiór pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory”).

Tom ten przyniósł autorowi prawdziwą sławę. Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym.

Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim – niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia.

teatr żydowski warszawa repertuar

W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka. Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Świetnie uzupełnia metaforyczne przesłania tekstów Icyka Mangera.

Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny. Już dziś zapraszamy Was do wspólnej podróży, która z pewnością pomoże nam zrozumieć dzisiejszy świat. A więc GELECHTER DURCH TRERN  („śmiech przez łzy”).

teatr żydowski spektakle warszawa

Icyk Manger (1901–1969) to jeden z najważniejszych liryków żydowskich, zaliczany do tak zwanych „poetów Bukowiny”, obok Paula Celana, Rosy Ausländer i Alfreda Margul-Spergela. W okresie 1928–1938 mieszkał w Warszawie i tam publikował swoje kolejne książki, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się w Antologii poezji światowej wydanej pod patronatem UNESCO.

Data premiery: 21.03.2018

Spektakle: wt. 15, śr. 16, czw. 17 maja,  g. 18.00

Spektakl grany w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie

Bilety: 60 zł

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy. Miejsca są nienumerowane. Prosimy o nie przynoszenie dużych toreb oraz o posiadanie dokumentu tożsamości. Na godzinę przed spektaklem w Synagodze będzie prowadzona sprzedaż biletów wyłącznie w cenach normalnych – płatność jedynie gotówką. Brak możliwości kupienia wejściówek. Sprzedaż biletów ulgowych będzie prowadzona wyłączne w kasach teatru, do dnia poprzedzającego datę spektaklu.

Zastanawiasz się na co do teatru? WaszaWawa to aktualny repertuar teatrów w Warszawie. Premiery teatralne, wydarzenia artystyczne w Warszawie, koncerty. Właśnie tu! Szukasz informacji co w warszawskich teatrach? Gdzie kupisz tanie bilety do teatru? WaszaWawa to najlepsze spektakle, przedstawienia teatralne, zapowiedzi oraz premiery. Bądź na bieżąco z wydarzeniami. Teatr – najważniejsze spektakle. Premiery, ostatnie spektakle. Sceny amatorskie i niezwykłe widowiska. Teatr państwowy, teatr prywatny czy teatr amatorski. Tu znajdziesz darmowe informacje o biletach na spektakle i wydarzeniach około teatralnych. Szukasz informacji o tym co w Warszawie. Poznaj WaszaWawa najlepszy blog z darmową bazą imprez w Warszawie! Wydarzenia, imprezy, atrakcje. Darmowe imprezy, koncerty, zaproszenia na imprezy