Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Responsib’ALL Day

Ciesz się Wisłą jak tylko potrafisz. Ale posprzątaj po sobie!

Musze przyznać się bez bicia. W tym sezonie dopiero dziś udało mi się wybrać nad Wisłę na pierwszy spacer. Serio. Nie przypuszczałem, że tyle rzeczy na głowie sprawi, że nie będę miał kiedy wybrać się do miejsca, które kocham.

Bez ściemy. Schodki nad Wisłą, to cała masa wspomnień związanych z Warszawą i moim życiem. Ciężko policzyć te wszystkie znajomości tam zawarte i te wszystkie imprezowe godziny, które spędziło się nad warszawską rzeką. I pewnie wielu z Was ma podobne wspomnienia, a wieczory nad Wisłą traktuje jako jedną z wyjątkowych chwil.

waszawawa

No ale skoro już jesteśmy przy Wiśle i imprezach to nie sposób wspomnieć o bałaganie, który zawsze tam powstaje. I tu chciałbym na chwilę się zatrzymać. Jestem przewrażliwiony na każdą formę tworzenia syfu w przestrzeni miejskiej. I nie ważne jest czy jest to Warszawa, Wrocław, Kalisz czy inne miasto. Nie ważne czy jesteś nad Wisłą, w lesie, czy innym miejscu. Jeżeli nie potrafisz podejść do śmietnika i wyrzucić tego co zużyłeś, to jesteś leszczem.

Responsib’ALL Day

Nadbrzeże Wisły to jedno z najpopularniejszych miejsc w Warszawie, swoisty symbol sezonu letniego stolicy. W ciepłe weekendowe dni i wieczory mnóstwo osób spędza swój czas na popularnych schodkach tuż nad rzeką, a okoliczne klubokawiarnie i restauracje cieszą się liczną klientelą. Niestety efektem takiej popularności jest też stan nadbrzeża.

W tym miejscu chciałbym odnieść się do kwestii osób sprzątających. Nad Wisłą pojawiłem się dziś wcześnie rano. Dopiero kiedy schodziłem po schodkach, pomyślałem że pewnie jeszcze będzie bałagan po piątkowym imprezowaniu, ale od Poniatowskiego w lewo i prawo nie było ani jednej butelki, ani jednego papierka. Bardzo za to dziękuję!

Responsib’ALL Day

Jestem niezwykle wdzięczny za Waszą pracę. Pracę osób, które w nocy, nad ranem sprzątają Wisłę. Doceniam to i szanuję za to co robicie. Nie zawsze się o tym mówi, często pomija, a już zawsze traktuje się jako pewnik, że „to się sprząta i tyle”. To dzięki Wam, cała masa ludzi tutaj wraca, bo to również Wy tworzycie to miejsce.

Responsib’ALL Day

Efekt prac przy 9 edycji Responsib’ALL Day

Bulwar Flotylli Wiślanej to w końcu jeden z najbardziej popularnych punktów na letniej mapie Warszawy. W sezonie, w każdy weekend wolny czas spędza tam tysiące osób. Dbanie o dobry wygląd, czystość i atrakcyjność tego wyjątkowego dla warszawiaków miejsca nie tylko wymaga wiele pracy, lecz także odpowiedniego podejścia odwiedzających.

Responsib’ALL Day

Cieszę się również z tego, że coraz częściej, sami imprezowicze zmieniają swoje nawyki i pamiętają by posprzątać po sobie. Bez wątpienia mówienie o tym i przypominanie za pomocą różnych akcji społecznych daje w końcu pożądany efekt.

Jeżeli wybieracie się dziś nad Wisłę to zobaczycie również efekt pracy wszystkich zaangażowanych w dziewiątą edycję Responsib’ALL Day, która odbyła się nad Wisłą 6 czerwca i tym razem odnosiła się do idei zero waste oraz circural making.

Responsib’ALL Day

W tym roku akcja skupiła się na oczyszczaniu nabrzeża Wisły. Celem było zwiększenie poczucia komfortu mieszkańców odwiedzających to miejsce, a także świadomości, że zyskało ono nowy, bardziej ekologiczny charakter. Uczestnicy Responsib’ALL Day zaangażowali się w posprzątanie obu brzegów rzeki, od mostu Poniatowskiego aż do Płyty Desantu, zaś po stronie Bulwarów Wiślanych przygotowali dla spacerowiczów aż 32 siedziska z palet. W ramach akcji powstały też 84 miejsca do składowania odpadów, a już istniejące kosze zostały odświeżone. Na chodnikach powstały tzw. „reversed graffiti” z hasłami nawołującymi do utrzymania czystości oraz informujące o numerze do Miejskiego Centrum Kontaktu .

Responsib’ALL Day warszawa

Jak widać, z siedzisk przygotowanych w ramach akcji Responsib’ALL Day, mogą korzystać wszyscy.

To jednak nie wszystko! W ramach akcji i warsztatów edukacyjnych cztery nadwiślańskie klubokawiarnie: Wir, Barka Wisława, Babie Lato i Barka Kurier dołączyły do pilotażowego programu #MySmartBar, dzięki któremu barmani mogą dowiedzieć się w jakiś sposób wykorzystać bio-resztki z owoców użytych do sporządzenia napojów, takich jak lemoniady czy drinki. Zamiast wyrzucenia ich do kosza można bowiem w kreatywny sposób użyć ich ponownie do przygotowania syropów czy ozdób do koktajli.

Responsib’ALL Day

Cieszą mnie takie akcje i mocno je wspieram. Jeżeli dziś wybieracie się nad Wisłę, to na pewno zobaczycie efekt tej akcji. Bawcie się dobrze jak tylko chcecie, ale uważajcie na siebie, osoby z którymi imprezujecie i reagujcie na każdą negatywną sytuację, nawet jeżeli nie dotyczy ona Was samych. Przede wszystkim pamiętajcie jednak o tym, że podniesienie tyłka (w jakim stanie nie będziecie) i wyrzucenie swoich śmieci, to nie tylko żadna sztuka, ale również Wasz obowiązek!

warszawa