Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

pole mokotowskie

Zachwycająca wizja! Tak będzie wyglądać nowe Pole Mokotowskie! [ZOBACZ PROJEKT]

Po raz kolejny pracownia WXCA zachwyciła swoją kreatywnością. Pole Mokotowskie jakie znamy, już niebawem przejdzie do historii. W piątek, 6 lipca, ogłoszono wyniki konkursu na modernizację popularnego parku. Warszawa nagrodziła projekt, w którym pojawią się tematyczne pawilony, taras widokowy oraz dziki plac zabaw.

Park Pole Mokotowskie jest, prócz wartości przyrodniczej, fenomenem społecznym i kulturowym. Jest miejscem otwartym na różnorodność i wolnym, gdzie sposób funkcjonowania określają sami mieszkańcy przez swe aktywności. Został ukształtowany w równej mierze przez odgórne działania projektantów, jak i oddolny proces społeczny. To jest głównym źródłem popularności i akceptacji wśród użytkowników, a także jego tożsamości na tle innych terenów zieleni w Warszawie. Dlatego, bardziej niż spektakularne działania przestrzenne, potrzebna jest wrażliwie stymulowana ewolucja i dobrze zaplanowana „akupunktura”. To podejście stało się podstawą strategii projektowej.

pole mokotowskie plac zabaw

Istotą miejskiego parku jest zetknięcie się świata natury z człowiekiem. Sądowi komisyjnemu przy wyborze zwycięskiej pracy najbardziej zależało na proekologicznym podejściu do rozwiązań i wprowadzeniu ciekawej oferty edukacyjnej. Spośród ośmiu projektów został wybrany ten, który najlepiej spełniał oczekiwania warszawiaków.

Na terenie parku powstaną cztery pawilony, które nawiązywać będą tematyki wody, powietrza, ognia i ziemi. Według projektu w strefie powietrznej goście parku zobaczą trzy sferyczne balony unoszące się nad nowym tarasem. Ich kolor będzie odzwierciedlał jakość powietrza. Gdy poziom zanieczyszczenia będzie wysoki, uruchomione zostaną specjalnie zainstalowane oczyszczacze i zapewnią gościom „tlenowego drinka”. Zieleń terenu ma zostać podzielona na strefy – jedną systematycznie strzyżoną i pielęgnowaną oraz drugą – dziką, o naturalnym charakterze.

Dach wodnego pawilonu będzie w kształcie dużego kielicha, do którego spłyną opady miejskiego deszczu. Nadmiar wody zostanie oczyszczony i zagospodarowany na przykład do podlewania kwiatów wewnątrz budynku. Sam kielich będzie jednocześnie służył jako atrakcyjna fontanna typu „wodospad” dająca ochłodę w upalne dni i tworząca specjalną ślizgawkę zimą.

Największe zmiany szykują się w zachodniej części parku, gdzie powstanie wielka łąka. Tuż obok niej, za Biblioteką Narodową, zaprojektowana jest sawanna z tematycznym placem zabaw. Na terenie Pola Mokotowskiego przewidziane są także ogólnodostępne ogródki działkowe, sady owocowe, a także punkty ornitologiczne. Noc przystroi urokliwe światło padające z domków fińskich, które ozdobią aleję okrężną. Przy głównej alei parku, od ronda Jazdy Polskiej, obok Pawilonu Powietrza prezentowana będzie historia parku i informacje o ekologicznych wyzwaniach Warszawy. W sąsiedztwie alei pojawią się stoły do gier, place do zabawy w bule oraz kwietniki.

pole mokotowska imprezy

Główny deptak stanie się Promenadą spacerową o bardziej uporządkowanym i oficjalnym w charakterze, z siedziskami, zielenią ozdobną. Nowym elementem będzie Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej meandrować będzie trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim. Wzdłuż alei pojawią się nowe atraktory pozwalające na łagodne wniknięcie w strefy natury lub stymulujące aktywności. Zimowe atrakcje uzupełni m. in. górka saneczkowa przy Bibliotece, czy możliwość organizacji ślizgawek na naturalnych zbiornikach wodnych.

Dostępność parku i ogrodów działkowych poprawi przystanek „Park” na planowanej linii tramwajowej wzdłuż ul. Rostafińskich. Tramwaje zatrzymywać się będą w zaaranżowanym wokół przystanku rajskim ogrodzie. Istniejąca kładka nad al. Niepodległości zostanie uzupełniona o donice na roślinność i przekształcona w „wiszący ogród”.

ciekawe miejsca w warszawie

Konkurs został zorganizowany prze Miasto Stołeczne Warszawa wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wygrała go Pracownia WXCA otrzymując nagrodę w wysokości 70 tys. złotych. Wszystkie prace zgłoszone w konkursie będą dostępne dla mieszkańców do 13 lipca w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej, przy al. Niepodległości 213. Prace zostaną rozpoczęte tuż po szczegółowych ustaleniach ze zwycięską pracownią.

 

Autorzy projektu: PAWEŁ GRODZICKI, SZCZEPAN WROŃSKI, ŁUKASZ SZCZEPANOWICZ, KRZYSZTOF MOSKAŁA, PAWEŁ WOLANIN, MAGDALENA JULIANNA NOWAK, MAJA SKIBIŃSKA, ALEKSANDRA WIKTORKO, ANNA WILCZYŃSKA, KRZYSZTOF HERMAN, GRZEGORZ GĄDEK, MARCIN GĄSIOROWSKI

 

Ciekawe miejsca w Warszawie, popularne miejscówki, recenzje nowych miejsc. Restauracje w Warszawie. Nietypowe miejsca w Warszawie. Przestrzenie które zachwycają i które warto odwiedzić. Poznaj ciekawe miejsca w Warszawie i sam polecaj je innym dzięki najpopularniejszemu blogowi w Warszawie – WaszaWawa.pl Kina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi.