Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

przystań nowa fala

Statki Warszawskiej Wisły – wystawa na rzece

Statki warszawskiej Wisły to tytuł wystawy poświęconej jednostkom, które pływały na warszawskim odcinku Wisły i ich historii. Wystawa odbędzie się w dwóch wyjątkowych miejscach na rzece – iBarce oraz Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Gen. George’a Smitha Pattona w Warszawie.

przystań nowa fala

Mój dziadek pływał, pływał ojciec, brat też pływał, nie miałem wyjścia – mówi z uśmiechem kpt. Waldemar Danielewicz. „Statki warszawskiej Wisły” to tytuł wystawy multimedialnej i cyklu spotkań poświęconych statkom, które pływały na warszawskim odcinku Wisły i ich historii. Będzie się ona odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle – na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Smitha Pattona.

przystań nowa fala warszawa

Kapitan Waldemar Danielewicz, przygotował część wystawy poświęconą statkom. Dziś ma jedno z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi, jest autorem książki „Polskie holowniki morskie”, ale też współautorem „100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda-Iława-Elbląg 1912-2012″ i jednym z największych znawców żeglugi śródlądowej w Polsce. Jak się zaczęła jego pasja?

 W latach 70. podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała „stare, dobre czasy”, to były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją „miłością” za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi – często przekazywaną z ust do ust – uratować przed zapomnieniem – mówi.

Tysiące godzin spędzonych w archiwach i kontakty z kapitanami i załogami w całej Polsce oraz korespondencja z zagranicznymi miłośnikami żeglugi śródlądowej przyniosły efekty. To też dzięki temu możemy się dowiedzieć tyle o statkach pływających po warszawskim odcinku Wisły.

Wystawa nieprzypadkowo odbywa się właśnie teraz – mija 190 lat od pojawienia się w Warszawie nowoczesnego jak na owe czasy pierwszego parowca „Victory”, natomiast okrągłą setną rocznicę obchodzi powstała w grudniu 1918 roku Flotylla Wiślana. Tym samym wystawa święci też obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski. Na wystawie poznamy historię blisko 50 statków, które pływały po Warszawie, a także armatorów i porty na stołecznym odcinku Wisły.

warszawa wisła

Za część dotyczącą portów i armatorów odpowiada Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski, autorzy książki „Wiślane porty Warszawy”. Wystawie będą towarzyszyć spotkania i prelekcje – pierwsze pod hasłem „Wiślane Parowce” odbędzie się 25.07, a udział w nim wezmą kpt Waldemar Danielewicz i kpt Stanisław Fidelis. Wernisaż wystawy odbędzie się na Przystani Nowa Fala i iBarce przy Bulwarze Pattona (vis-à- vis Muzeum nad Wisłą)

Czwartek 5/07, godz. 19:00

Wstęp wolny

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia rozrywkowe w mieście Warszawa. Blog WaszaWawa to darmowa baza zawierająca nadchodzące wystawy w Warszawie. Sprawdź, jakie wystawy odbywają się w Warszawie, kiedy możesz wybrać się na oprowadzanie po wystawie. Bilety do muzeum oraz darmowe wystawy w Warszawie.
Kina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi. Na blogu WaszaWawa opisuje miejsca które odwiedzam i przedstawiam tylko te do których naprawdę warto się wybrać. Blog WaszaWawa publikuje informacje o tym co w Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie najlepiej się bawić w Warszawie. Jako pierwszy zobaczysz dowiesz się o ciekawych wydarzeniach w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat tego co w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Koncerty? Najważniejsza lista muzycznych imprez w Warszawie. Bilety na koncerty, spotkania z artystami. Jakie spektakle w Warszawie grają teraz teatry? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy. Poznaj najciekawsze miejsca w Warszawie, zaplanuj koncertowy weekend, zobacz gdzie wybierzesz się na hitowe filmy lub gdzie zobaczysz rewelacyjne spektakle. Dotknij miasta, które tętni cały czas życie. WaszaWawa to blog który na bieżąco informuje o najciekawszych imprezach w Warszawie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, tych którzy szukają informacji o koncertach, repertuarze filmowym, spektaklach.