Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Brandt Muzeum Narodowe w Warszawie

Niezwykła wystawa prac Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkanie z twórczością Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy scen bitewnych i rodzajowych. To pierwsza tak szeroka prezentacja dzieł tego artysty. Obejmuje ponad 300 prac z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, a także fotografii warsztatowych. Wyjątkową atrakcją ekspozycji jest aranżacja „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium. Wystawa prac tego wielkiego artysty odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Brandt Muzeum Narodowe w Warszawie

fot. Patryk Grochowalski

W malarstwie Brandta fascynuje epicki rozmach, dekoracyjność, bogactwo kolorystyki, znajomość i umiejętność odtworzenia historycznego kostiumu, broni, akcesoriów wojennych, a także brawurowe oddanie bitewnego zgiełku oraz dynamiki ruchu ludzi i koni. Jego twórczość „rozszerza” istniejącą rzeczywistość na dwóch poziomach: innowacyjne sposoby budowania kompozycji oraz przestrzeni w obrazie dają widzowi poczucie uczestnictwa w przedstawionych scenach, zaś tematyka odwołująca się do chlubnej przeszłości Rzeczypospolitej ożywia ducha narodowego. Odbiorcom współczesnym artyście jego twórczość przywracała wiarę w odzyskanie przez Polskę niepodległości – pod urokiem tych krzepiących patriotyczne uczucia, barwnych opowieści pozostawał autor Trylogii Henryk Sienkiewicz, a wraz z nim cała Polska.

Brandt Muzeum Narodowe w Warszawie

fot. Patryk Grochowalski

Brandt w swojej twórczości opowiada o rycerskich dziejach Rzeczypospolitej i sukcesach militarnych jej wybitnych dowódców – Chodkiewicza, Czarnieckiego, Sobieskiego, z precyzją kreśli portret Kozaków, Tatarów, szlachty oraz rycerstwa. Już w młodości, zafascynowany dziejami XVII-wiecznej Polski, artysta wyprawiał się na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej: na Ukrainę, Podole, w rejony zaporoskich Dzikich Pól. Podróże te wywarły ogromny wpływ na jego wizję malarską. Tworząc epicką opowieść o dawnych dziejach tych ziem, potrafił sugestywnie oddać klimat epoki i specyfikę krajobrazu.

 Muzeum Narodowe w Warszawie

Wyjazd Jana III i królowej Marysieńki z Wilanowa Muzeum Narodowe w Warszawie

Na wystawie obok najsłynniejszych prac Brandta można również oglądać dzieła pokazywane po raz pierwszy. Zachowano porządek chronologiczny, a wielkoformatowe obrazy są prezentowane w otoczeniu fotografii, rysunków i szkiców olejnych, stanowiących prace przygotowawcze. Ekspozycję uzupełnia multimedialna prezentacja poświęcona zaginionym dziełom artysty. W pierwszej części wystawy (parter) znajdują się obrazy olejne, akwarele i rysunki z lat 1856–1867. Na przykładzie młodzieńczych prac, zestawionych z dziełami powstałymi po rozpoczęciu studiów w akademii monachijskiej, zwiedzający mogą śledzić postępy artysty w oddawaniu anatomii i ruchu postaci, operowaniu kolorem i budowaniu kompozycji.

 Muzeum Narodowe w Warszawie

Kozak i dziewczyna przy studni. Muzeum Narodowe w Kielcach

W kolejnych siedmiu salach (I piętro) można oglądać obrazy powstałe w okresie 1869–1913. Z lat 70. XIX wieku pochodzą najważniejsze dzieła batalistyczne Brandta, m.in. Czarniecki pod Koldyngą, jeden z najwybitniejszych jego obrazów. Oprócz scen bitew udokumentowanych źródłowo artysta malował również wyobrażenia potyczek niewielkich grup żołnierzy. Prace te świadczą o dogłębnej znajomości historycznych realiów, charakterystycznych dla danej epoki strojów i uzbrojenia.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Odbicie jasyru. Muzeum Narodowe w Warszawie

Na ekspozycji znajdują się zarówno ujęte panoramicznie, pełne dramatyzmu, porywające rozmachem i siłą ekspresji kompozycje batalistyczne, jak Bitwa pod Wiedniem czy Bitwa pod Chocimiem, jak i niewielkie, kadrowane z bliska sceny rodzajowe z życia Kresów, a wśród nich sceny z jarmarków. Przedstawienia te odzwierciedlają fascynację artysty egzotyczną atmosferą jarmarków, a zarazem odtwarzają malowniczy rozgardiasz placu targowego pełnego ludzi, psów myśliwskich i koni. Często równorzędnymi bohaterami obrazów Brandta są towarzyszące ludziom zwierzęta. Artysta po mistrzowsku kreśli ich zatrzymane w ruchu sylwetki. Dzieła Brandta przyciągają uwagę precyzją oddania detalu.

muzeum narodowe

fot. Patryk Grochowalski

Wśród prac reprezentujących dojrzałe malarstwo Brandta na uwagę zasługują m.in. dwie wersje przedstawienia królewskiego kuligu w Wilanowie i liryczna w nastroju Modlitwa w stepie, a także obraz Bogurodzica, któremu, jak się wydaje, artysta świadomie nadał symboliczny wymiar, starając się ożywić ducha narodowego.

ciekawe wystawy w warszawie

fot. Patryk Grochowalski

Oddzielną część ekspozycji stanowi zaaranżowana „wschodnia” pracownia Brandta, pozwalająca poznać jego warsztat i najbliższe otoczenie. Monachijskie atelier było zarówno przestrzenią codziennej pracy malarza, jak i reprezentacyjnym salonem. Zgromadził tam kolekcję militariów, wyposażenia jeździeckiego, ubiorów i tkanin oraz innych przedmiotów pochodzących z okresu od XVII do XIX wieku, wykorzystywanych jako rekwizyty do obrazów historycznych. Istotnym punktem na mapie twórczości Brandta był także pałac w Orońsku niedaleko Radomia, gdzie w sielskim otoczeniu artysta oddawał się przyjemnościom życia towarzyskiego oraz prowadził drugą pracownię.

fot. Patryk Grochowalski

Wystawa wieńczy czteroletni okres studiów nad twórczością artysty, których częścią były m.in. szczegółowe badania konserwatorskie. Monumentalny, bogato ilustrowany trzytomowy katalog stanowi kompendium wiedzy o malarzu. Dla zwiedzających przewidziano program towarzyszący, w którego ramach odbędą się m.in. wykłady o związkach twórczości Brandta z literaturą, o znaczeniu prac konserwatorskich w badaniach nad jego dorobkiem oraz o artystach skupionych wokół monachijskiej pracowni Brandta – nieformalnego przywódcy polskiej kolonii artystycznej. Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, takich jak „W pracowni Józefa Brandta” czy „Warsztaty dla kozaków”. Można również skorzystać z audioprzewodnika oraz z bezpłatnych druków edukacyjnych z informacjami i zadaniami ułatwiającymi aktywne zwiedzanie wystawy.

 

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Józef Brandt 1841–1915
22 czerwca – 30 września 2018

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia rozrywkowe w mieście Warszawa. Blog WaszaWawa to darmowa baza zawierająca nadchodzące wystawy w Warszawie. Sprawdź, jakie wystawy odbywają się w Warszawie, kiedy możesz wybrać się na oprowadzanie po wystawie. Bilety do muzeum oraz darmowe wystawy w Warszawie.
Kina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi. Na blogu WaszaWawa opisuje miejsca które odwiedzam i przedstawiam tylko te do których naprawdę warto się wybrać. Blog WaszaWawa publikuje informacje o tym co w Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie najlepiej się bawić w Warszawie. Jako pierwszy zobaczysz dowiesz się o ciekawych wydarzeniach w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat tego co w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Koncerty? Najważniejsza lista muzycznych imprez w Warszawie. Bilety na koncerty, spotkania z artystami. Jakie spektakle w Warszawie grają teraz teatry? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy. Poznaj najciekawsze miejsca w Warszawie, zaplanuj koncertowy weekend, zobacz gdzie wybierzesz się na hitowe filmy lub gdzie zobaczysz rewelacyjne spektakle. Dotknij miasta, które tętni cały czas życie. WaszaWawa to blog który na bieżąco informuje o najciekawszych imprezach w Warszawie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, tych którzy szukają informacji o koncertach, repertuarze filmowym, spektaklach.