Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Muzeum Historii Polski warszawa

Rusza budowa Muzeum Historii Polski. Otwarcie w 2021 roku!

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ówczesnego  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W gronie inicjatorów byli również wiceminister Tomasz Merta, dyrektor MHP Robert Kostro. Wśród osób kierujących wówczas ministerstwem był także wiceminister Jarosław Sellin.

W 2009 roku Muzeum Historii Polski przeprowadziło międzynarodowy konkurs architektoniczny z lokalizacją Muzeum nad Trasą Łazienkowską w okolicy Zamku Ujazdowskiego. Konkurs wygrała pracownia Paczowski et Fritsch z Luksemburga.

Muzeum Historii Polski budowa

Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a Muzeum Historii Polski zostało usunięte z  listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.

Wiosną 2015 roku rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. 29 stycznia 2016 roku w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z budową MHP. Przetarg został rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A.

Muzeum Historii Polski projekt

30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Oferta Budimex S.A. została wybrana w przetargu nieograniczonym przez Muzeum Historii Polski jako najkorzystniejsza spośród trzech złożonych ofert. Projektantem stałej siedziby Muzeum Historii Polski jest pracownia architektoniczna WXCA.

Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m kw., z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum Historii Polski godziny otwarcia

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W centralnej części kompleksu znajdzie się plac Gwardii. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Muzeum Historii Polski dyrektor

Nowe muzea znajdą się wokół placu: od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się pomieszczenia Muzeum Wojska Polskiego, natomiast centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia rozrywkowe w mieście Warszawa. Blog WaszaWawa to darmowa baza zawierająca nadchodzące wystawy w Warszawie. Sprawdź, jakie wystawy odbywają się w Warszawie, kiedy możesz wybrać się na oprowadzanie po wystawie. Bilety do muzeum oraz darmowe wystawy w Warszawie.
Kina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi. Na blogu WaszaWawa opisuje miejsca które odwiedzam i przedstawiam tylko te do których naprawdę warto się wybrać. Blog WaszaWawa publikuje informacje o tym co w Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie najlepiej się bawić w Warszawie. Jako pierwszy zobaczysz dowiesz się o ciekawych wydarzeniach w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat tego co w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Koncerty? Najważniejsza lista muzycznych imprez w Warszawie. Bilety na koncerty, spotkania z artystami. Jakie spektakle w Warszawie grają teraz teatry? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy. Poznaj najciekawsze miejsca w Warszawie, zaplanuj koncertowy weekend, zobacz gdzie wybierzesz się na hitowe filmy lub gdzie zobaczysz rewelacyjne spektakle. Dotknij miasta, które tętni cały czas życie. WaszaWawa to blog który na bieżąco informuje o najciekawszych imprezach w Warszawie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, tych którzy szukają informacji o koncertach, repertuarze filmowym, spektaklach.