Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Katarzyna Michalik z wystawą w Galerii Promocyjnej.

Katarzyna Michalik ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Stanisława Baja (cykl malarski Koniec lata), aneks w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego (akcja artystyczna Powrót). Brała także udział w wystawie Coming Out 2015 – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie.

W pracy artystycznej Katarzyny Michalik bardzo ważne miejsce zajmuje natura. Traktuje ją jako żyjący, czujący byt, Gaję, nieustannie budzącą jej zachwyt i podziw. Człowieka w obliczu przyrody postrzega jako małego i słabego, ale bezpiecznego pod jej opieką, jeśli tylko potrafi jej słuchać.

Dyplom Katarzyny Michalik poświęcony był groźnej stronie natury – rozzłoszczonej na człowieka, a jego inspiracją był upalny sierpień na wsi. Tym razem artystka namalowała cykl obrazów, dla których bodźcem były spacery, wyglądanie przez okno, codzienna droga z domu do pracy, wspomnienia i skojarzenia związane z zimą, z oczekiwaniem, zatrzymaniem, z pewnym przyjemnym skupieniem oraz „skierowaniem do środka”. Artystce zależało na ich odbiorze „en masse”, ponieważ, jak tłumaczy, dopiero wtedy, poprzez swoją mozaikowość, stają się sumą zimowego świata widzialnego, świata zjawisk, dostępnego poznaniu zmysłowemu.

Drugą stroną medalu jest penaptyk, poprzez który Katarzyna Michalik stara się oddać ideę zimy. Celowo używa jego „ołtarzowej”, sakralnej formy. Zima i zimowe przesilenie to apogeum ciemności. W momencie swej kulminacji przełamuje się, tworząc światło, które od tej pory powoli tę ciemność rozpuszcza. Zima, zwłaszcza w trakcie jej pierwszej połowy, gdy ubywa dnia, jest trudnym czasem w roku. Okres ten można odnieść do uniwersalnego doświadczenia ludzkiego i upatrywać nadziei w wiecznym mechanizmie, z którego wynika, że największa ciemność rodzi światło.

Wystawa trwa: 1.03-2.04.2017

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia rozrywkowe w mieście Warszawa. Blog WaszaWawa to darmowa baza zawierająca nadchodzące wystawy w Warszawie. Sprawdź, jakie wystawy odbywają się w Warszawie, kiedy możesz wybrać się na oprowadzanie po wystawie. Bilety do muzeum oraz darmowe wystawy w Warszawie.
Kina w Warszawie, repertuar, teatry, spektakle, koncerty w Warszawie. Na blogu WaszaWawa znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne Ci informacje. Oprócz tego dzięki WaszaWawa.pl, poznasz ciekawe miejsca w Warszawie. Od restauracje w Warszawie, po kluby i modne miejscówki. Doradzę Ci gdzie zjeść gdzie zjeść w Warszawie, Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę? lub gdzie spędzić fajny wieczór z przyjaciółmi. Na blogu WaszaWawa opisuje miejsca które odwiedzam i przedstawiam tylko te do których naprawdę warto się wybrać.