Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Dom spotkań z historią

Dom Spotkań z Historią zaprasza na Święto Wolności!

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) zaprasza mieszkańców Warszawy do obchodów Święta Wolności w dniu 4 czerwca. Przy tej okazji przypomina uczestników i świadków tamtych wydarzeń i podkreśla, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku.  

4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność. Wyniki pierwszych częściowo wolnych wyborów były zwycięstwem Polaków, którzy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE systemowi. Zapraszam do wspólnego świętowania.

4 czerwca 2017 Dom Spotkań z Historią zaprasza na Piknik Świętujemy wolność. Na scenie wystąpią: T.LOVE, WAGLEWSKI FISZ EMADE, CZESŁAW ŚPIEWA, WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET feat. NATALIA PRZYBYSZ, VIENIO, WOJCIECH WAGLEWSKI, PIOTR ZIOŁA oraz THE JOBERS pod dyr. MARCINA PARTYKI.

Podczas pikniku odbędą się również warsztaty dla dzieci pod hasłem „Wolność nie jedno ma imię”,  rodzinna sesja fotograficzna z Filipem Ćwikiem, warsztaty taneczne, teatralne i wizualne towarzyszące instalacji Atlas wolności, rocznicowy punkt pocztowy i finał głosowania na nowe hasło wolności Loesje Polska.

KONCERTY:

15.15   The Jobers pod dyr. Marcina Partyki i Goście:
Kasia Dereń, Hania Stach, Jagoda Stach, Monika Urlik,  Mateusz Krautwurst, Maciej Starnawski, Piotr Tazbir. Nowe aranże tych znanych i jeszcze bardziej znanych piosenek o wolności z repertuaru Arethy Franklin, George’a Michaela, Faith no more, Beatlesów czy Niny Simone.

16.30 T. LOVE

Zespół świętuje w tym roku swoje 35-lecie i podczas koncertu, poza premierowymi piosenkami z albumu zatytułowanego „T.LOVE”, nie zabraknie największych hitów zespołu.

17.30  CZESŁAW ŚPIEWA

Muzyczna armia Czesława Mozila, czyli zespół Czesław Śpiewa  i premierowe utwory z najnowszej płyty, „Księga emigrantów. Tom II“  z tekstami Michała Zabłockiego.

18.45 WAGLEWSKI FISZ EMADE

Osobiście i  odważnie, ale przede wszystkim rodzinnie. Wystąpi ojciec Wojciech Waglewski – gitarzysta, kompozytor, wieloletni lider zespołu Voo Voo oraz synowie Fisz i Emade czyli Bartek i Piotr Waglewscy.

20.00 WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET i „Chaos pełen idei” feat.
NATALIA PRZYBYSZ, VIENIO, WOJCIECH WAGLEWSKI, PIOTR ZIOŁA

W 2016 zagrali 90 koncertów w 15 krajachNajwyżej notowany zespół jazzowy na liście przebojów radiowej Trójki. Zagrają utwory z najnowszej płyty Wojtka Mazolewskiego „Chaos Pełen Idei” oraz ze złotego albumu „Polka”.

W PROGRAMIE TAKŻE:

ZDJĘCIE Z LECHEM WAŁĘSĄ
Pamiętacie kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i słynne zdjęcia z Lechem Wałęsą? Jeśli w 1989 roku byłeś dzieckiem, albo jeśli w ogóle nie było Cię jeszcze na świecie, albo jeśli zwyczajnie byłeś wtedy gdzie indziej – nie wszystko jeszcze stracone. Ustaw się w kolejce. Stań na green boxie, zrób sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą i przenieś się symbolicznie w czasie.

PORTRET RODZINNY FILIPA ĆWIKA
Rodzina Filipa Ćwika sportretuje rodziny a.d.2017. Jaki będzie efekt? Jaka jest rodzina 28 lat po przełomie? Wielopokoleniowa? Biała? Kolorowa? Tradycyjna? Nowoczesna? Homo? Hetero?

Portret rodzinny towarzyszy człowiekowi od co najmniej epoki nowożytnej (południe Europy może się nim chwalić już od starożytności). Fotograficzny portret rodziny pojawił się w momencie pojawienia się zdjęć. Często opatrzony był różnymi kontekstami (religijnymi, społecznymi, osobistymi). Różne były też motywacje, by fotografować się z rodziną. Czemu robiliśmy to kilkadziesiąt lat temu? Czemu robimy to teraz?

Przed 89 rokiem nie każdy miał aparat.  Był  towarem luksusowym. Na fotografiach uwieczniano szczególne, świąteczne sytuacje. To były ważne wydarzenia. Niezwykły dzień. Święto. Spróbujmy powtórzyć, odtworzyć je dziś. Zabierzmy nasze rodziny, babcie, dziadków, ciocie, wujków i wszystkich nam bliskich, z którymi chcemy się sportretować i mieć pamiątkę z Pikniku „Świętujemy wolność”.

ATLAS WOLNOŚCI

Projekt specjalny DSH i Strefy Wolności. Zapraszam wszystkich do podzielenia się swoimi wspomnieniami, skojarzeniami, pamiątkami, spostrzeżeniami, historiami związanymi z 4 czerwca 1989 i z Wolnością. Będziemy razem pisać, opowiadać, tańczyć, rozmawiać i zastanawiać się nad tym, czym jest wolność dziś, w Polsce, w Europie i poza jej granicami. Przynieście zdjęcia, pamiątki, przedmioty, które kojarzą Wam się z tamtym czasem, z ważnymi dla Was wydarzeniami z ’89, ale też obrazy, myśli, dźwięki, które wydają Wam się kluczowe w rozumieniu Wolności dziś. Opowiecie nam o nich i wspólnie zbudujemy wielki ATLAS WOLNOŚCI, który stanie się nie tylko dokumentacją ważnych wydarzeń politycznych, ale też, a może przede wszystkim, śladem tych wszystkich małych, codziennych, osobistych historii i wydarzeń, które złożyły się na wielką historię!

Kuratorką projektu jest Alicja Borkowska – Prezeska fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów teatralnych, reżyser, teatrolog, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine/ITC Teatro w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro“ oraz asystowała reżyserom TdA przy spektaklach. Pomysłodawczyni i reżyserka projektów artystycznych z udziałem imigrantów i uchodźców. Uczestniczyła w projekcie ISCOS Emilia­ Romagna w więzieniu dla nieletnich w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, gdzie prowadziła zajęcia teatralne, jak również pracowała przy projekcie Teatro dell’Argine i Al ­Harah Theater z Beit Jala w Palestynie, w ramach którego była asystentką reżysera przy koprodukcji obydwu teatrów „The Metamorphosis” wg Franza Kafki.

Więcej informacji: www.wybor.dsh.waw.pl

 

Koncerty – najciekawsze informacje o występach polskich i zagranicznych artystów na warszawskich scenach. Od rocka po jazz i muzykę klasyczną. Kameralne koncerty i masowe występy. Informacje o biletach i promocjach. Darmowa baza koncertów. Zobacz jakie wydarzenia odbędą się w Warszawie! Blog WaszaWawa jako pierwszy publikuje informacje o koncertach w Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie i kiedy odbędą się koncerty Twojego ulubionego artysty. Dowiesz się gdzie i za ile kupisz bilety na koncert. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat muzycznych imprez w Warszawie. Poznaj najciekawsze miejsca w Warszawie, zaplanuj koncertowy weekend, zobacz gdzie wybierzesz się na hitowe filmy lub gdzie zobaczysz rewelacyjne spektakle. Dotknij miasta, które tętni cały czas życie