Loading Posts...

Dogville ponownie na deskach Teatru Syrena.

Sezon 2016/2017 warszawski Teatr Syrena rozpoczął premierą jednego z najbardziej intrygujących tytułów ostatnich lat – Dogville Larsa von Triera. To mroczna historia osadzona w miasteczku, którego  mieszkańcy – poczciwi, pobożni i pracowici ludzie – decydują się dać schronienie obcej, młodej kobiecie. Grace ucieka przed bandą gangsterów, a za wsparcie społeczności Dogville godzi się rewanżować drobnymi pracami. Z czasem mieszkańcy miasteczka rozsmakowują się w poczuciu władzy nad dziewczyną, dręcząc ją i wykorzystując w coraz bardziej haniebny sposób. Już nie ma odwrotu, w poczciwym Dogville wydarzy się coś potwornego…

W 2003 roku Lars von Trier zrealizował wstrząsający film z Nicole Kidman w roli Grace. Autorem scenicznej adaptacji scenariusza jest Christian Lollike.

OBSADA

– Starałem się przede wszystkim oddzielić tekst od filmu – opowiada Lollike – by pozwolić reżyserom teatralnym na opowiedzenie swojej własnej, oryginalnej wersji „Dogville”. Oczywiście sztuka bazuje na filmie, ale Lars von Trier był na tyle uprzejmy, że zgodził się na wykorzystanie przeze mnie wcześniejszych wersji scenariusza. To pozwoliło mi dodać fragmenty tekstu, które zostały wycięte z filmu lub pokazane w inny sposób.”

W spektaklu wystąpią m.in. Agnieszka Krukówna, Anna Smołowik, Helena Norowicz, Bartosz Porczyk, Przemysław Glapiński, Piotr Siejka i Aleksandra Popławska (w roli Grace), która wraz z Markiem Kalitą spektakl reżyseruje.

DOGVILLE

DRAMAT

DUŻA SCENA
30 i 31. 03.2017 / Czwartek
godzina 19:00
Czas trwania:
120 minut bez przerwy

Adaptacja:
Christian Lollike

Przekład:
Jacek Kaduczak

Autor:
Lars von Trier

Reżyseria:
Marek Kalita, Aleksandra Popławska

Premiera:
2016-09-24

współpraca scenograficzna
Joanna Kuś

kostiumy
Marta Ostrowicz

muzyka
Maciej Zakrzewski

światła
Katarzyna Łuszczyk

video
Paweł Łukomski

projekcje
Maria Matylda Wojciechowska / Artur Wytrykus

producent
Monika Walecka

asystent reżysera i sufler
Renata Domagała

inspicjent
Łukasz Barszcz

Prawa do wystawienia sztuki w Polsce reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADIT

Spektakl przeznaczony dla widzów pełnoletnich.


Leave a Comment