Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Beksiński, Leto, Skoczeń – DETOKS W NIEBIE

Dwóch artystów. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. I sztuka, która stała się początkiem przyjaźni. Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie z autorami książki „Detoks. Zdzisław Beksiński. Norman Leto. Korespondencja, rozmowa.” NIEBO, 29/01.

Mimo mgieł i ogni sztucznych, zadaje Pan bardzo konkretne pytania, więc wypada na nie konkretnie odpowiedzieć…” – korespondencja Beksińskiego i Leto, to historia ponadpokoleniowej przyjaźni dwóch mądrych i niezwykle uzdolnionych, w wielu kierunkach sztuki, artystów. W tej korespondencji jest dużo o warsztacie malarskim, fotograficznym czy pracy na programach graficznych. Beksiński dzieli się swoją wiedzą malarską i fotograficzną, a Norman Leto próbuje wprowadzić Beksińskiego w świat programów 3D. Z korespondencji dowiemy się też , w jaki sposób malują obaj artyści, a także jakich do tego używają farb i odczynników, co może być świetnym przewodnikiem dla adeptów malarstwa, ale też ciekawostką dla laików.

Książka ta zawiera również ponad 300 kolorowych zdjęć, które przedstawiają dotąd nigdzie nie publikowane obrazy obu panów m.in. podczas malowania. Możemy na tych zdjęciach zobaczyć jak powstawały dzieła Beksińskiego i Leto, co czyni ten materiał unikatowym. Książka „Detoks” składa się z dwóch części. Pierwszą jest wywiad rzeka z Normanem Leto (Łukaszem Banachem), na temat znajomości artysty ze Zdzisławem Beksińskim. Norman Leto opowiada o kulisach tej niesamowitej, wręcz kosmicznej znajomości, przekazuje też jak przeżył tragiczną śmierć Beksińskiego oraz to, co działo się z nim po śmierdzi przyjaciela. Wywiad ten jest swoistym wprowadzeniem do części drugiej, korespondencji między artystami, żyjącymi w różnych światach, których połączyła miłość do sztuki.

Zapraszam na przedpremierowe spotkanie z autorami. W klimatycznej, nowo otwartej przestrzeni niebiańskiego kompleksu – w Piekle nad Niebem, porozmawiamy z Normanem Leto i Jarosławem Skoczeniem. Tego wieczoru będzie również można nabyć książkę, której oficjalna premiera zaplanowana jest na 30 stycznia.