Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Archikosmos

„Archikosmos” o kosmicznej architekturze Katowic w kinie Iluzjon

Po raz pierwszy w Warszawie! Doskonale przyjęty na południu Polski „Archikosmos”, film Marcina Nowaka i Marcina Zasady o powojennej, kosmicznej architekturze Katowic. Odpowiada m.in. na pytanie dlaczego Spodek jest spodkiem i skąd na Śląsku wzięły się idee, nawiązujące do kosmicznego podboju kosmosu i architektury googie. Po seansie dyskusja z twórcami na temat architektury modernistycznej powojnia.

Archikosmos

Archikosmos w kinie Iluzjon

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach. Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu. O tym właśnie jest dokument „Archikosmos”, który w poniedziałek zostanie wyświetlony w kinie Iluzjon.

Archikosmos

Epoka zwana space age – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo, zaś w czasach zamknięcia po złej stronie żelaznej kurtyny Katowice były bliżej kosmicznego bezkresu niż kiedykolwiek w swojej historii. Również dzięki wyobraźni wybitnych architektów, którym dymiący, przemysłowy Śląsk mógł trochę kojarzyć się z wyobrażeniami o odległych planetach.

Archikosmos można będzie zobaczyć w Kinie Iluzjon

Pamiętajmy, że „gwiezdne wojny” rozpięte ponad żelazną kurtyną przez ponad dwie dekady inspirowały muzyków, filmowców, projektantów odzieży, samochodów czy przedmiotów codziennego użytku. Od wystrzelenia Sputnika 1 przez ZSRR, przez lot Gagarina, aż po lądowanie Amerykanów na Księżycu z kosmicznej tematyki obficie korzystali też architekci. Najwybitniejsze dzieła architektury space age znane są dziś na całym świecie. Theme Building na lotnisku w Los Angeles, wieża Space Needle w Seattle, Atomium w Brukseli, Evoluon w Eindhoven czy most SNP w Bratysławie to tylko kilka z nich. Katowicki Spodek absolutnie zalicza się do tej grupy. Co szczególnie ciekawe, jego projekt, wyłoniony w konkursie rozstrzygniętym w 1959 roku, był jednym z pierwszych na świecie tak silnie nawiązujących do rozbudzanych wówczas marzeń o latających dyskach, podboju wszechświata i kolonizacji dalekich planet. A przecież cztery lata wcześniej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku otwarto inny gmach o kosmicznym rodowodzie – Planetarium Śląskie.

Archikosmos

O tym, jak prekursorska była to budowla, może świadczyć choćby jej niemal wierna kopia: wybudowane w 1966 roku Planetarium Galileusza w Buenos Aires. Kosmicznych obiektów w Katowicach i sąsiednim parku Śląskim powstało więcej: imponujący Ośrodek Postępu Technicznego, hala Kapelusz czy nieistniejąca kawiarnia Arizona. W samych Katowicach do stylistyki space age nawiązywało kino Kosmos oraz wieżowce Gwiazdy i Kukurydze na osiedlach Roździeńskiego i Tysiąclecia. Gdyby spełniły się wszystkie plany, kosmicznych obiektów powstałoby w Katowicach znacznie więcej: pływalnie przy głównej hali Spodka, kompleks biurowy przy ul. Mickiewicza czy Biblioteka Śląska. Nic dziwnego, że w 1972 roku to właśnie na Śląsku zorganizowano największą w tej części Europy wystawę dokonań radzieckiej kosmonautyki. Do Katowic przetransportowano m.in. model kosmodromu Bajkonur, statek Sojuz, pojazd księżycowy Łunochod oraz próbkę gruntu przywiezioną ze Srebrnego Globu. Gościem specjalnym imprezy był kosmonauta Borys Wołynow.

Archikosmos

Również o tym, a także o podsycaniu kosmicznych fascynacji Ślązaków przez władzę ludową, traktuje film „Archikosmos”. To pierwszy dokument poświęcony temu zjawisku. Nakręcili go Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego oraz Marcin Nowak, bloger, geograf i podróżnik. W filmie można zobaczyć ważne postacie dla śląskiej architektury i kultury, m.in. śp. Jerzy Gottfried (znakomitemu architektowi został zadedykowany film „Archikosmos”), Aleksander Franta, Jurand Jarecki, Ryszard Nakonieczny, Lech Motyka, Robert Konieczny, Patryk Tomiczek, ale także Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta.

„Archikosmos” ma za sobą szereg pokazów na Górnym Śląsku, w Krakowie czy Wrocławiu (w kinach: Kosmos w Katowicach, Agrafka w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Teatrze Rozrywki w Chorzowie czy Parku Śląskim w Chorzowie), które przyciągnęły rekordową widownię, jeśli chodzi o współczesny dokument poświęcony śląskiej architekturze. W sumie na ponad 20 projekcjach film zobaczyło ok. 5 tys. widzów. „Archikosmos” zdążył zyskać już również uznanie międzynarodowe – jest finalistą takich festiwali, jak Lund Architecture Film Festival w Szwecji, Queen Palm International Film Festival w Stanach Zjednoczonych, Lift-Off Film Festival w Sydney i Festiwal Form Dokumentalnych Nurt w Kielcach; jest także finalistą włoskich nagród Oniros Film Awards, w kategorii „Best Short Documentary”.

Pokaz w Iluzjonie rozpocznie się o godz. 19.30. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Bilety kosztują 10 zł. Można rezerwować je na stronie kina.

 

Archikosmos

 

 

Kino – Masz ochotę wybrać się do kina na film? Kochasz multipleks czy wolisz kino niszowe? WaszaWawa.pl to idealny blog dla Ciebie i Twoich znajomych. Dzięki WaszaWawa.pl poznasz bieżący repertuar kin. Dowiesz się o nowościach filmowych oraz w jakim kinie grają Twój film. Blog WaszaWawa publikuje informacje o nowościach filmowych, premierach Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie i kiedy Twój film wchodzi do kin. Zdobędziesz bilety do kina, jako pierwszy zobaczysz najnowszy trailer filmu i dowiesz się o ciekawych wydarzeniach filmowych w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat filmów w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Jakie kina w Warszawie grają teraz Twój film? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy.