Loading Posts...

Na świecie jest tylko 200 dzieci takich jak Olga

Dziewczynce, na którą patrzysz, groziło odcięcie połowy mózgu. Dzięki pomocy ludzi takich jak Ty nie doszło do tego, a Olga żyje i ma się coraz lepiej. Niezwykle rzadka, autoagresywna choroba odebrała jej władzę nad połową ciała, zabrała większość talentów i umiejętności. Rodzice dziewczynki walczą o to, by Olga mogła je odzyskać, bo jest na to sposób – potrzebne są tylko środki! Tymczasem już za kilka tygodni, na początku lutego, Olga dostanie swoją nową szansę…

Niezwyczajna jest bohaterka. Ze zdjęć, zrobionych przed skończeniem siódmego roku życia, uśmiecha się nieśmiało ciemnowłosa dziewczynka. Na fotografiach gra na fortepianie. Tańczy. Jeździ na nartach, rowerze. Jest ciągle w ruchu – wspina się, gra w siatkówkę i piłkę nożną. Niezwykle uzdolnione dziecko – zachwyca się każdy, kto spotkał kilkulatkę. Ma tyle talentów, czeka ją wspaniała przyszłość. Córka do 7 roku życia była zdrowym, świetnie rozwijającym się, niezwykle sprawnym dzieckiem – pisze mama Olgi. A potem przyszedł rok 2008, który zmienił wszystko.

Grała na fortepianie, ćwiczyła balet, jeździła na nartach… Niezwykle utalentowana, ponadprzeciętnie inteligentna dziewczynka, którą czekała wspaniała przyszłość. Wyjątkowe dziecko spotkała jednak wyjątkowa tragedia. Nagle małe ciało Olgi zaczęło wykręcać się w konwulsjach, potem straciła władzę nad prawą rączką, nastąpił paraliż prawej strony twarzy.

Zespół Rasmussena – tak nazywa się choroba, która zmieniła życie Olgi. To niezwykle rzadkie, bardzo niebezpieczne i stale postępujące zapalenie mózgu, które prowadzi do regresu funkcji poznawczych. Na świecie cierpi na nie tylko około 200 dzieci! Nie są znane jego przyczyny, a podejmowane leczenie pomaga jedynie częściowo, i zwykle kończy się operacją, która nie ma na celu odzyskać dawne życie, ale je ratować.

Odcięcie chorej półkuli mózgu – to jest operacja, którą lekarze zaproponowali dziewczynce. Ale lewa półkula odpowiedzialna jest za mowę, myślenie, pamięć. Odcięcie oznaczałoby, że Olga to wszystko straci. Mama Olgi rozpaczliwie szukała innych możliwości ratunku dla swojego dziecka. Konsultacje neurochirurgiczne roku dały nową nadzieję – propozycję eksperymentalnego leczenia mezynchemalnymi komórkami macierzystymi (MSC), które jest szansą na zahamowanie rozwoju choroby. Dzięki Darczyńcom 18 maja Olga miała pierwsze podanie komórek macierzystych. Zarówno dziewczynka, jak i jej mama z nadzieją oczekiwały rezultatów. Udało się! Olga jest pogodniejsza, ma zdecydowanie mniej ataków. Mówi, że lepiej jej się myśli i rozmawia, że czuje, że „poprawił jej się mózg”. Nauczyciele obserwują, że lepiej pracuje, także koleżanki potwierdzają, że z Olgą poprawił się kontakt.

Na luty zaplanowano kolejne podanie. Olga bardzo się cieszy z kontynuacji leczenia. Wierzy, że odzyska to, co jej zabrała jej choroba. Jest gotowa do powrotu do szkoły, wróciła na zajęcia plastyczne. Bo gdy choroba zabrała jej dotychczasowe pasje, Olga znalazła następne. Godzinami maluje, traktując sztukę jako terapię, przelewając na płótno myśli, rozpacz, strach, ale też nadzieję i determinację. Wie, że ma szansę, potrzebne są tylko środki. Niezwykła dziewczyna toczy pojedynek z okrutną chorobą – od Ciebie zależy, kto wygra. Pomożesz Oldze?

Wyślij sms na

numer: 72365

o treść: S3969

koszt 2,46 zł brutto (w tym VAT)

Środki z smsów pomogą Oldze, a jeżeli chcesz pomóc większą kwotą to kliknij tutaj!


Leave a Comment