Loading Posts...

Polsko-Syryjska Garażówka. Sprzedaj, kup, wesprzyj organizacje pomocowe w Syrii

W najbliższą sobotę w Centrum Wielokulturowym na placu Hallera w Warszawie odbędzie się wyjątkowy bazar. Jak na wyprzedaż garażową przystało, do kupienia będą ubrania, biżuteria, elementy wyposażenia domowego i wszelkie inne skarby, które warszawiacy będą sprzedawać z tej okazji. Całość przychodu ze sprzedaży przedmiotów, a także przygotowanego przez Syryjczyków jedzenia, przeznaczona będzie na wsparcie dwóch organizacji zajmujących się edukacją oraz pomocą medyczną dla dzieci ze stref konfliktu w Syrii.

Polsko-Syryjska Garażówka to oddolna inicjatywa, współorganizowana na równi przez Polaków, jak i mieszkających tutaj Syryjczyków – mówią organizatorzy wydarzenia. Pomysł na akcję powstał spontanicznie – opowiadają – najpierw miała to być mała, prywatna impreza, lecz szybko zaczęły do nas dołączać kolejne osoby i organizacje. Szczególnie cieszy nas udział społeczności syryjskiej, dzięki czemu możemy się lepiej poznać, a także bardziej odpowiedzialnie podejść do kwestii pomocy humanitarnej w Syrii.

Udział w Garażówce jest bezpłatny, a środki na pomoc organizacjom zbierane będą poprzez sprzedaż bonów, które następnie będzie można wymienić na przedmioty lub przygotowane przez społeczność arabską jedzenie: hummus, falafel, baklawę, a także tradycyjne posiłki syryjskie, egipskie i algierskie. Do udziału w Garażówce zgłosiło się ponad 30 sprzedawców. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie: od eleganckich sukienek po zabawki i książeczki dla dzieci.

Całość przychodu zostanie przekazana dwóm wybranym organizacjom: Fundacji Basma Noor, która działa w mieście Homs w Syrii oraz organizacji SAR, która ma siedzibę w Turcji.

SAR jest pozarządową organizacją non-profit, założoną w grudniu 2013 roku z siedzibą w Turcji (nr licencji 158 021 31). Prowadzi działalność na rzecz dzieci i kobiet, które ucierpiały w wyniku działań wojennych w Syrii ze wszystkich stron konfliktu, a także stara się zapewnić pomoc humanitarną dla wszystkich Syryjczyków bez względu na przynależność do ruchów politycznych, rasy, religii.

Fundacja Basma Noor to centrum rekreacyjne i edukacyjne dla dzieci w mieście Homs w Syrii (dzielnica Al-Waer). Fundacja prowadzi działalność edukacyjno-rozrywkowo-rozwojową, dba o dzieci w wieku od lat pięciu do 15, przejmuje dzieci, które rezygnują ze szkoły z powodu toczącej się wojny i umożliwia im kształcenie szkolne. Oprócz tego zapewnia im rozrywkę, aby zmniejszyć poziom stresu spowodowany toczącą się wojną, poprzez warsztaty, teatr i sztuki graficzne oraz sport. Fundacja prowadzi także opiekę nad sierotami i dziećmi zaginionych lub aresztowanych osób, oraz zapewnia wsparcie psychologiczne dla dzieci. Dzielnica Al-Waer w mieście Homs jest od ponad roku nieustannie bombardowana przez Syryjskie Wojsko Rządowe. Żyje tam kilkaset tysięcy osób, przeważnie kobiety i dzieci.


Leave a Comment