Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

w warszawie

Polskie święta to tony zmarnowanego jedzenia. Nie musisz tyle żreć!

Według danych Eurostatu Polska jest na piątym miejscu z krajów UE, które marnuje żywość. Rocznie marnuje się ponad 9 milionów ton żywności z czego ponad dwa miliony ton, wyrzucane jest do śmieci z gospodarstw domowych! Dlaczego o tym piszę? To proste. Za chwilę święta a Twoim domu, znów stół będzie uginać się od rzeczy, które i tak wylądują w śmietniku.

Kilka lat temu namówiłem mamę do tego by sukcesywnie zmieniać ilość jedzenia na wigilijnym stole. Początki były oporne, bo jednak tradycja zobowiązuje, ale z czasem okazało się, że ilość zaoszczędzonych pieniędzy (a to nie tylko zakup żywności – bo przecież trzeba zużyć gaz za gotowanie, prąd, wodę na mycie tej sterty naczyń…) no i czasu, sprawiła że na stole pojawiło się przez całe święta tylko kilka potraw, które lubimy. Nawet do co rocznego mrożenia w zamrażarkę nie poszło nic.

Nie namawiam do jakiś radykalnych oszczędności, niemniej jednak jeżeli zostanie Wam jedzenie (a jestem pewien, że tak) to nie wyrzucajcie go! Jest wiele instytucji do których możecie uda się i przekazać posiłki tym, którzy w tym czasie będą sami lub których nie będzie stać na zakup jedzenia. Niestety takich ludzi jest bardzo dużo.

Jeżeli zastanawiacie się gdzie możecie w Warszawie oddać jedzenie, to podpowiadam Wam adresy w których możecie zostawić swoją żywność:

1) Wydział Psychologii UW, parter, naprzeciwko bufetu
ul. Stawki 5/7
Lodówka i szafka
Codziennie 8.00–21.00

2) Osiedle Jazdów, Ogród Motyka i Słońce
ul. Jazdów 3/9
Szafka – 24h/7

3) Kawiarnia Stół Powszechny
ul. Jana Zamoyskiego 20
Szafka (na zewnątrz) – 24h/7
Lodówka (w kawiarni)
Codziennie 11.00–22.00

4) Instytut Socjologii UW, parter, obok barku
ul. Karowa 18
Lodówka i szafka
Codziennie 8.00–21.00

(Pamiętajcie, że uczelnie 25 i 26 grudnia są nieczynne – jeżeli tego dnia będziecie chcieli zostawić posiłki, proponuję podrzucić je w inne miejsce)

Śmiało możecie wygooglować również schroniska, noclegownie dla bezdomnych, kościoły czy inne miejsca gdzie będziecie mogli komuś przetrwać nie tylko święta. Pamiętajcie też jednak o tym, żeby sprawdzić czy ktoś z Waszych sąsiadów nie jest samotny, starszy czy schorowany. Podzielcie się tym czym możecie!

 

Zastanawiasz się gdzie zjeść w Warszawie? Poznaj sprawdzone restauracje w Warszawie. Gdzie zjeść w warszawie po 22 lub gdzie w Warszawie na piwo. Niezależne opinie, recenzje i oceny. Tylko sprawdzone restauracje w Warszawie. Nie czekaj! Poznaj i dziel się rekomendacjami. Przeczytaj na najpopularniejszym blogu o Warszawie. Naszła Was gastrofaza i jesteście ciekawi gdzie jest najlepszy kebab w Warszawie. Chcecie zamówić coś z Uber Eats, ale nie wiecie która restauracja w Warszawie jest najlepsza? Planujecie zabrać dziewczynę na randkę i potrzeba dobra restauracja na kolacje. Po to właśnie jest ten blog! Dzięki kategorii Warszawa na talerzu poznacie najbardziej sprawdzone miejsca i uczciwe rekomendacje. Dowiecie się gdzie zjeść w Warszawie z dziewczyną i gdzie pójść na piwo z kumplami! Jeżeli nie chcecie ruszać się z domu, to również tu znajdziecie rekomendacje, która pizza nocą jest najlepsza, skąd zamówić włoskie jedzenie w Warszawie lub kto dostarcza najlepszy catering w Warszawie. Mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie wyjątkowe miejsce, pełne ciekawych opinii.