Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Tragikomiczne spojrzenie na małomiasteczkową rzeczywistość. Estońska Matka wchodzi do kin!

Matka to film prezentowany w sekcji Odkrycia na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym, oryginalny thriller w stylu Agathy Christie, zabarwiony fantastycznym czarnym humorem.

Tytułowa matka, Elsa, mieszka na estońskiej prowincji, w jednej z tych małych mieścin, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Bohaterka opiekuje się synem Laurim, który przebywa w śpiączce po tajemniczym postrzeleniu.

Elsa bardzo dba o syna, ale męczą ją niekończące się odwiedziny. Lauriego, który pracował jako nauczyciel, odwiedzają koledzy i koleżanki z pracy, uczniowie, przyjaciele, dziewczyna – i wszyscy oni wywnętrzają się Elsie o swoich problemach.

Tymczasem miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia. Kto i z jakiego powodu mógł zrobić coś takiego w miejscu, gdzie każdy zna każdego jak własną kieszeń?

2016 – Estońska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu na Tallinn Black Nights Film Festival

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs

2016 – Warszawski Festiwal Filmowy

2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kitzbühel – najlepszy film

2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu – nagroda krytyków dla reżyserki Kadri Kõusaar (nominacja)

2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tribece – nagroda jury dla najlepszego filmu międzynarodowego (nominacja)

2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych IndieBo w Bogocie

2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver

2016 – Pluk de Nacht Open Air Film Festival

2016 – Tallgrass Film Festival

2016 – Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z San Diego – najlepszy film nieanglojęzyczny (2. miejsce)

Kadri Kõusaar – przyszła na świat w 1980 roku w Pärnu. Ukończyła iberystykę na Uniwersytecie w Tartu. Opublikowała trzy bestsellerowe powieści i serię krótkich komiksów w gazetach. Pracowała jako prezenterka radiowa i telewizyjna. Jej reżyserski debiut fabularny „Magnus” był pierwszym estońskim filmem, który trafił do oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes i był pokazywany na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, w tym na Warszawskim Festiwalu Filmowym 2007. Podczas kolejnej edycji WFF reżyserka zasiadła w jury Konkursu Warszawskiego. Jej trzeci film fabularny „Matka” znalazł się w programie WFF 2016.

Filmografia:

2016 Matka / Ema

2014 Auster (dok. kr.m.)
2013 Sędzia / Kohtumoistja
2007 Magnus

 

Kino – Masz ochotę wybrać się do kina na film? Kochasz multipleks czy wolisz kino niszowe? WaszaWawa.pl to idealny blog dla Ciebie i Twoich znajomych. Dzięki WaszaWawa.pl poznasz bieżący repertuar kin. Dowiesz się o nowościach filmowych oraz w jakim kinie grają Twój film. Blog WaszaWawa publikuje informacje o nowościach filmowych, premierach Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie i kiedy Twój film wchodzi do kin. Zdobędziesz bilety do kina, jako pierwszy zobaczysz najnowszy trailer filmu i dowiesz się o ciekawych wydarzeniach filmowych w Warszawie. WaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat filmów w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Jakie kina w Warszawie grają teraz Twój film? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy.