Follow us on social

Co w Warszawie

Follow us on social

Dźwięki Warszawy: Martina M.

Przed Wami kolejna odsłona cyklu „Dźwięki Warszawy”, do której tym razem zaprosiłem wyjątkową artystkę. Martina M to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Ma na swoim koncie doskonale przyjętą EPkę „Extended Play” (2011), a także współpracę z takimi artystami jak Sokół i Pono, Afromental czy Ten Typ Mes.

Jej nowy materiał na nadchodzący album powstał przy udziale takich producentów jak Janek Smoczyński (Kayah, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik), Bartek Królik i Marek Piotrowski tworzący duet producencki Plan B ( Sistars, Agnieszka Chylińska, Natalia Kukulska), Michał Nocny i Piotr Pacak (Dust Plastic, Edyta Górniak) oraz Rafał Malicki(Mosqitoo, Boya Chile, Dziun, Marina), który odpowiedzialny jest za pierwszy singiel „Mantra”. Utwór ten jeszcze przed premierą radiową zdobył popularność dzięki zaistnieniu w serialu „Prawo Agaty”. Jakie utwory kojarzą się z Warszawą i czego słucha w tym mieście? Poznajcie jej 10 ulubionych utworów!

1. Zakazane Piosenki – Pałacyk Michla

To pierwsza melodia, którą mam w głowie kiedy myślę o Warszawie. Urząd Dzielnicy Wola – mój warszawski południk zero, bo tuż obok mieszkali moi Dziadkowie. Zegar z kurantem, czyli wbudowaną pozytywką, co godzinę wygrywa zwrotkę z refrenem starej powstańczej piosenki.

2. Koko Taylor – Voodoo Woman

Ten numer kojarzy mi się z pierwszymi koncertami jakie grałam – w Tygmoncie na Mazowieckiej – który niestety nie wygląda już tak jak kiedyś. Niezwykły wokal Koko, energetyczna sekcja rytmiczna i historia szamanki. Do dziś mam ciary.

3. NWA – Express Yourself

Miałam naście lat, imprezy w ‘Piątkach’ w Pałacu Kultury. Świetna czarna muzyka i świetne czasy. No i ten przekaz…

4. Erykah Badu – Certainly

Pierwsze wieczory z kumpelkami na winie, liceum, Huśtawka i Powiększenie. Kocham Erykę do dziś, a z tego numeru przebija kobieca siła, niezależność, zadziorność. No i te wszystkie Warszawskie romanse które przywodzi na myśl.

5. Kid Cudi – Pursuit of Happiness

Numer który kojarzy mi się z pożegnaniem z moim miastem, kiedy wszystko w nim wydawało mi się za małe, znane na pamięć i nieznaczące. Prąd był wznoszący, wiatr wiał w żagle i tak spędziłam trzy lata w Londynie. Spektrum doświadczeń bezcenne.

6. 2cztery7 – Głupie Rzeczy

No dużo tych głupich rzeczy robiłam w tym mieście, ale niczego nie żałuję. Chyba najlepiej wspominam selfies z panami żołnierzami na placu Piłsudskiego o 3 rano w którąś z lipcowych nocy. Numer nagrywaliśmy na Mokotowie u Mesa, kiedy akurat byłam w Warszawie, zdecydowanie ulubiony ze wszystkich w których miałam okazję dorzucić wokale.

7. Florence + The Machine – Heartlines

Jak mówią, każdy kij ma dwa końce i ten cudowny utwór Florence – jak i cała płyta Ceremonials – to dla mnie Londyn, a właściwie tęsknota za domem i Warszawą. Dla mnie jeden z piękniejszych tekstów ‘just keep following the heartlines on your hand’, który przywiódł mnie z powrotem do syreniego miasta.

8. The Roots – Get Busy

Chłopaki o Filadelfii – my city ain’t nothin like yours – ja za to często biegam z tym numerem w słuchawkach po Bródnie. Kocham tę energię, mam w głowie obraz poniedziałkowo zakorkowanej Warszawy. 100% gotowości do działania, ambicja kipi i paruje, u mnie i u reszty. A, i ostatnia zwrotka Peedi Peedi to jakiś sztos.

10. Abra – Roses

Abra to najnowsze Warszawskie dzieje – subtelność elektroniki, kobiecość wokali, a z drugiej strony niesamowita pewność siebie i samoświadomość w tekstach. Grała ostatnio w Miłości, było pięknie.

 

Ludzie w Warszawie do dział na blogu WaszaWawa w którym prezentowane są ciekawe sylwetki osób mieszkających w Warszawie. Na co dzień mijamy w Warszawie całą masę ludzi, którzy budują historię Warszawy. To nie celebryci, nie zobaczysz ich na okładkach. To zwykli ludzie, tacy jak Ty i ja. Pełni pasji, ciekawych zainteresowań. Na blogu WaszaWawa.pl poznasz ludzi, którzy robią najlepsze zdjęcia na Instagramie, rekomendują ciekawe miejsca w Warszawie, sprawiają, że Warszawa jest wyjątkowym miastem. W dziale ludzie, znajdziesz ciekawe inicjatywy, historie, również osoby którym możesz pomóc. Ludzie w Warszawie to też przestrzeń dla Ciebie! Blog WaszaWawa publikuje informacje o tym co w Warszawie. Dzięki niemu dowiesz się gdzie najlepiej się bawić w Warszawie. Jako pierwszy zobaczysz dowiesz się o ciekawych wydarzeniach w WarszawieWaszaWawa to darmowa baza najważniejszych informacji na temat tego co w Warszawie. Premiery filmowe, repertuar kin, co warto zobaczyć w kinie, jakie filmy warto obejrzeć, poznasz film który zarobił najwięcej pieniędzy. Koncerty? Najważniejsza lista muzycznych imprez w Warszawie. Bilety na koncerty, spotkania z artystami. Jakie spektakle w Warszawie grają teraz teatry? Ten blog to dla Ciebie doskonała baza wiedzy. Poznaj najciekawsze miejsca w Warszawie, zaplanuj koncertowy weekend, zobacz gdzie wybierzesz się na hitowe filmy lub gdzie zobaczysz rewelacyjne spektakle. Dotknij miasta, które tętni cały czas życie. WaszaWawa to blog który na bieżąco informuje o najciekawszych imprezach w Warszawie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, tych którzy szukają informacji o koncertach, repertuarze filmowym, spektaklach. WaszaWawa to mapa wydarzeń dzięki, której nie tylko dowiesz się o tym co dzieje się w Warszawie, ale również gdzie np. zjeść dobry lunch czy romantyczną kolację.