Loading Posts...

„Klucze” – jeden z najciekawszych NRD-owskich filmów otworzy cykl „Szczęśliwej podróży” w Goethe-Institut

Film „Klucze” (1972 r.) Egona Günthera, opowiadający o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u, 17 lutego otworzy cykl wydarzeń „Szczęśliwej podróży” w warszawskim Goethe-Institut. Pokaz rozpocznie się o godz. 18:00, a tuż po nim organizatorzy zaproszą na spotkanie z twórcami filmu. Wstęp wolny.

„Klucze” („Die Schlüssel”) uznawane są za jeden z najciekawszych NRD-owskich „półkowników”, czyli filmów zatrzymanych przez cenzurę w okresie Polski Ludowej i niedopuszczonych do dystrybucji, a więc odłożonych na półkę.

Wyprodukowany przez DEFA obraz zawiera wiele ciekawostek i polskich akcentów: zaczynając od samej tematyki – podróży dwojga Niemców do Polski w czasach PRL-u (akcja rozgrywa się w Krakowie), poprzez liczną, polską obsadę, na muzyce Czesława Niemena kończąc. W filmie Egona Günthera wystąpili m. in.: Magdalena Zawadzka, Anna Dymna, Teresa Tuszyńska, Leon Niemczyk oraz – w epizodycznej roli – Jerzy Stuhr, dla którego był to jeden z pierwszych filmów.

Warto też zwrócić uwagę na ogromną kreatywność reżysera i jego otwartość na eksperymenty. Wielu krytyków dopatruje się w „Kluczach” nawiązań do francuskiej Nowej Fali, m.in. do filmów Jeana-Luca Godarda. Bohaterami obrazu są: Klaus, student matematyki i Ric, robotnica z fabryki żarówek, którzy wybierają się na wakacje do Krakowa. Ich przygody w Polsce stają się pretekstem do rozważań o relacji jednostki i społeczeństwa w państwie socjalistycznym oraz o niemożliwych do pokonania barierach klasowych i intelektualnych. Film jest eksperymentem, który łączy fotografię dokumentalną z improwizacją i inscenizacją, porzuca wszelkie reguły dramatu, naśladuje dynamikę rzeczywistości. Liczne materiały dokumentalne zawarte w obrazie sprawiają, że „Klucze” stanowią wartościowy dokument prezentowanej epoki.

Po pokazie filmu Goethe-Institut zaprosi na rozmowę z twórcami filmu: aktorkami – Juttą Hoffmann (odtwórczynią głównej roli – Ric) oraz z Magdaleną Zawadzką (odtwórczynią roli Heleny). Wprowadzenie wygłosi Claus Löser – filmoznawca, krytyk filmowy, który od 1990 roku tworzy program kina Brotfabrik w Berlinie. Pisze m.in. dla „taz. die tageszeitung”, „Berliner Zeitung” i „Filmdienst”.  Rozmowę poprowadzi Tomasz Raczek. Współpraca koncepcyjna: Barbara Sieroslawski, reżyser filmowy i teatralny.

Film zaprezentowany zostanie z polskimi napisami, natomiast rozmowa odbędzie się z polsko-niemieckim tłumaczeniem.

Pokaz filmu odbywa się w ramach cyklu „Szczęśliwej podroży“, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Wstęp wolny.


Leave a Comment