Loading Posts...

Galeria Promocyjna z nową wystawą! Magdalena Ciemierkiewicz „Stan skupienia”

Abstrakcyjny obraz w twórczości Magdaleny Ciemierkiewicz z biegiem czasu zaczął przeobrażać się w „przedmiot” z przestrzeni prywatnej. Zainteresowanie kosmosem przerodziło u niej w skupienie nad teraźniejszością, której zaczęła przyglądać się wraz z pojawieniem się „Luster” (2016). Obraz jest w nich wynikiem refleksji nad rzeczywistością w jej codziennym wymiarze. Na wystawie „Stan skupienia” artystka prezentuje nową serię fotografii wnętrza, oglądanego w lustrzanym odbiciu.

„Zasłona”, kontynuująca te zagadnienia, to obiekt, któremu Magdalena Ciemierkiewicz poświęca kilka lat systematycznej pracy. Zbudowana jest z drobnych, czarnych koralików, wszywanych w tkaninę. Przestrzeń prywatna, niedostępna dla publiczności, jest miejscem, które tworzy konkretny kontekst dla pracy. Pokazując „Zasłonę” w procesie, stara się uchwycić moment, w którym ostateczna forma obiektu pozostaje jeszcze nieznana, a na pierwszy plan wychodzi czas i miejsce, w którym jest kształtowana. W rzeczywistości jest to dla artystki nowy sposób kształtowania przedmiotu, który związany jest z rytmem codziennego życia. Proces twórczy przybiera tu formę kontemplacyjną, zatopioną w teraźniejszości. Forma końcowa będzie więc kumulacją niewielkich jednostek czasu przetworzonych na materię obiektu.

Tytuł wystawy nawiązuje w swojej dwuznaczności do fizycznej formy „Zasłony”, ale także kontemplacyjnego procesu, który towarzyszy jej powstawaniu. Gest wyszywania, powtarzany jak mantra, stopniowo przekłada się na ostateczny kształt obiektu, który w tej chwili pozostaje jeszcze nieznany.

Magdalena Ciemierkiewicz „Stan skupienia”
1 lutego 2017
Galeria Promocyjna
Rynek Starego Miasta 2


Leave a Comment