Loading Posts...

Autentyczne bohaterki jak w „CZEŚĆ, TERESKA”. Poruszające „FALE” w kinach od 9 grudnia

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Poruszający film Grzegorza Zaricznego – twórcy nagrodzonego Grand Prix na Sundance Film Festival za produkcję „Gwizdek” oraz wielokrotnie wyróżnianego na polskich festiwalach, w tym na Nowych Horyzontach oraz w Gdyni. Reżyser jest laureatem Talentu Trójki w kategorii film (Nagroda Programu 3 Polskiego Radia).

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

„Wywodzę się z kina dokumentalnego i przy tworzeniu historii fabularnej chciałem czerpać z moich doświadczeń dokumentalisty – mówi Grzegorz Zariczny, reżyser filmu. Główne role w „Falach” powierzyłem autentycznym dziewczynom, które wchodziły w dorosłość. Ania i Kasia wyposażyły swoje postacie fabularne we własne cechy. Prywatnie dziewczyny są bliskimi przyjaciółkami. Ta ich silna wieź była dla mnie bardzo istotna przy tworzeniu historii pokazującej świat w którym nie do końca wszystko działa.”

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

W „Falach”, podobnie jak w nagrodzonym Złotymi Lwami „Cześć, Tereska” – postaci głównych bohaterek zostały odegrane przez niezwykle utalentowane, ale nie będące zawodowymi aktorkami dziewczyny. Nowy obraz Grzegorza Zaricznego znalazł się w prestiżowym gronie filmów prezentowanych w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Parę lat temu prowadziłem warsztaty filmowe dla młodzieży w jednym z krakowskich ośrodków kultury. Poznałem na nich szesnastoletnią Kasię, wyjątkowo energetyczną dziewczynę. Kasia zaprosiła mnie do swojego świata. Poznałem jej życie codzienne, relacje w domu, salon fryzjerski w którym odbywała praktyki i w którym poznała swoją bliską koleżankę Anię. Zdecydowaliśmy z Kasią, że zrobimy o niej krótki film dokumentalny o tytule: „Love, love”. Pokazałem w nim bardzo trudny i niesprzyjający świat wchodzących w dorosłość dziewczyn w którym są osadzone nie ze swojej winy. Potem postanowiłem „przerzucić” ten świat w warunki fabularne i zastanowić się co mogą dwie bliskie przyjaciółki zrobić aby zmienić swój los na lepszy. Dziewczyny pochodzą ze świata na co dzień niezauważanego, którym nikt się nie interesuje. Było to dla mnie bardzo nie w porządku. Dlatego postanowiłem poświęcić im szczególną uwagę i stworzyć wspólnymi siłami film „FALE”.”

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Sama praca z dziewczynami na planie filmowym należała do jednych z najtrudniejszych wyzwań jakie do tej pory miałem. Dziewczyny wniosły do filmu nie tylko siebie ale i świat w którym żyją na co dzień. Rozmawialiśmy o sprawach które chciałyby w swoim życiu zmienić, a które budują w nich niezgodę na otaczającą rzeczywistość. Wiele z tych spraw miało dla nich ogromny ładunek emocjonalny, trudny do udźwignięcia w rozmowie, a co dopiero w realnym życiu. Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić to fabularnie wymyślając prawdopodobne sceny, które mogłyby się wydarzyć na co dzień w ich życiu i dawałyby szansę na poprawę ich losu. Takie podejście determinowało sposób pracy na planie filmowym. Kamera często była cały czas włączona, a ja rozmawiałem z dziewczynami będąc też w kadrze, po to by po długiej rozmowie opuścić kadr i pozwolić dziewczynom wyrazić swój stan emocjonalny w ramach wcześniej skonstruowanej sceny.

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Fale, fot. Mirosław Sosnowski

Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.

Produkcja: Polska 2016

Gatunek: dramat

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Zariczny („Love, Love”, „Marysina polana”, „Gwizdek”, „Nasza zima zła”)

Obsada: Anna Kęsek, Katarzyna Kopeć („Love, Love”), Tomasz Schimscheiner („Nad życie”, „Mistyfikacja”, „Zakochany Anioł”), Jolanta Olszewska („Rewers”), Edyta Torhan („Mój biegun”), Beata Schimscheiner („Obywatel”, „Vinci”), Artur Krajewski („Zaćma”, „Moje córki krowy”)


Leave a Comment