Loading Posts...

Shia LaBeouf w nowym filmie Andrei Arnold. Zobacz zwiastun American Honey

American Honey to szalone love story w reżyserii jednej z najciekawszych reżyserek współczesnego kina, nominowanej do Oscara i wielokrotnie nagradzanej w Cannes Andrei Arnold („Fish Tank”). Nowoczesne kino drogi, którego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności.

18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal (Riley Keough, pamiętna z głównej roli w serialu „The Girlfriend Experience”), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake (Shia LaBeouf) – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

Pełen energii „American Honey” podbił publiczność festiwalu w Cannes. Przez wielu krytyków film Andrei Arnold do samego końca był typowany do Złotej Palmy, ostatecznie otrzymał Nagrodę Jury z rąk Georga Millera. Reżyserka stworzyła współczesną opowieść inspirowaną autentycznymi historiami. W rolach drugoplanowych wystąpili debiutanci: młodzi ludzie, których Arnold napotkała na ulicach amerykańskich miast. I to właśnie oni wybrali utwory, które złożyły się na ścieżkę dźwiękową (Rihanna, Calvin Harris, Sam Hunt, Lee Brice, Raury, The Raveonettes, Bruce Springsteen). „American Honey” to szalona podróż przez Stany z paczką przyjaciół przy dźwiękach ulubionych płyt. To pulsująca emocjami i muzyką opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w życiu.

Na swój pierwszy film realizowany w Stanach Zjednoczonych brytyjska scenarzystka i reżyserka Andrea Arnold wybrała historię mocno zakorzenioną w rzeczywistości, pełną skomplikowanych postaci i oddającą jej własne doświadczenia z podróży przez Amerykę. W jej centrum znajduje się Star, nastolatka u progu dorosłości, która szukając niezależności i próbując zrozumieć, jak to jest być zakochaną, postanawia wyruszyć w drogę. Inspiracją do tej opowieści był dla Arnold opublikowany w 2007 roku w „The New York Times” artykuł „Door to Door: Long Days, Slim Rewards; For Youths, a Grim Tour on Magazine Crews” napisany przez Iana Urbina. Opowiadał on o młodych ludziach zatrudnianych przez rozmaite szemrane firmy, którzy przemierzają kraj niczym komiwojażerzy z dawnych czasów, i chodząc od drzwi do drzwi namawiają na kupno subskrypcji.

Zafascynowana tym środowiskiem Arnold ruszyła w podróż z jedną z takich grup. Spała z nimi w tanich motelach, poznawała życie młodych ludzi, z których wielu po raz pierwszy opuściło swój dom. Podczas tej wyprawy reżyserka uświadomiła sobie, że bycie w takiej grupie to bardziej sposób na życie niż praca, a ludzie w niej tworzą nie środowisko pracy, ale coś na kształt dzikiej zastępczej rodziny.

 W marcu 2014 roku Arnold wraz ze swoimi specjalistami od castingu zaczęła szukać młodych talentów i w ciągu roku odwiedzili osiem stanów. – Zdarzało się, że siadałam na plaży i obserwowałam całe tysiące przechodzących nastolatków. Mięliśmy przesłuchania dosłownie na parkingach przez sklepami Walmart – wspomina reżyserka. Spośród 15 osób zaangażowanych do ról członków grupy, aż 11 nie miało wcześniej żadnego aktorskiego doświadczenia. Arnold i jej ekipa kierowali się głównie instynktem, by stworzyć na planie grupę dzieciaków o podobnym przekroju społecznym, jak te w tekście z „The New York Timesa”.


Leave a Comment